Пентагонът финансира разработката на базиран на изкуствен интелект микрочип, който би могъл да се интегрира в широк диапазон от мобилни устройства, пише "Фокус", цитирайки MailOnline.
Нареченият “Eyeriss” процесор с размер на човешка длан има 168 ядра и е базиран на “невронни мрежи”, които са моделирани по подобие на човешкия мозък. За сравнение, чиповете в повечето смартфони имат четири ядра. Технологията би могла да се използва на бойното поле в дрони или роботи, които се самообучават в реално време без човешка помощ. Дрон, функциониращ с Eyeriss би могъл, например, да изпраща съобщение към наземните бази, когато идентифицира целта.
Чипът е разработен от изследователи от Масачузетския технологичен институт (MIT) в сътрудничество с Агенцията за авангардни изследователски проекти в отбраната към Пентагона (DARPA), както и с фирмата за графични процесори Nvidia. Невронните мрежи обикновено се състоят от процесори за обработка на графични изображения, каквито има във всички компютърни устройства с екрани. Подобните на мозък системи за изкуствен интелект разчитат на големи, мултиядрени графични процесори, които не са приложими за мобилни устройства.
За пръв път учени успяват да намалят размера на системата, така че да консумира малко енергия и да може да се интегрира в по-малки устройства. Изследователи от MIT казват, че Eyeriss е десет пъти по-малък от мобилен графичен процесор. Благодарение на новия чип смартфоните и таблетите ще могат да функционират с мощни алгоритми, базирани на изкуствен интелект, вместо с данни от облачни платформи.