В последните години учени експериментират с метода оптогенетика и го усъвършенстват. Базираната на светлина техника би могла да лекува различни видове неврологични разстройства - от болестта на Паркинсон до депресии, пише агенция Фокус.
Опитите са инвазивни и се провеждат най-вече върху мишки и плъхове. Скоро това може да се промени, тъй като компанията Circuit Therapeutics, ръководена от психолога Карл Дейсерот, вероятно ще започне клинични опити на оптогенетика върху хора.
Оптогенетиката лекува чрез насочване на светлина към неврони, което причинява временното им включване и изключване. Прилагането на техниката изисква извършването на две сериозни промени на биологичното устройство на животните. Най-напред изследователите модифицират гените на мишките, тъй като невроните не реагират на светлина по естествен път. Следващата стъпка е присаждане на импланти в мозъка, чрез които светлината се насочва към невроните.
Тези инвазивни процедури правят метода неподходящ за хора.
Нови постижения в областта на оптогенетичните разработки обаче могат да позволят провеждане на тестове върху хора. Излъчващият светлина имплант може да се замести от лепенка, а това ще премахне необходимостта от хирургическа операция. Наред с това учените вече разполагат с нови инструменти за генетична модификация като CRISPR, въпреки че законовите регулации за прилагането му при хора все още са строги.
През ноември Circuit Therapeutics обяви, че е сключила договор с Агенцията за високотехнологични авангардни изследователски проекти към Пентагона (DARPA) за използване на оптогенетика за терапия на хронична болка. Ако експериментите преминат успешно, терапията може да стане достъпна в следващото десетилетие, отваряйки врата за използване на оптогенетика при множество други заболявания.