НАСА разработва марсоход с вграден прибор за производство на кислород от въглероден газ за нуждите на астронавтите. Уредът е създаден от Масачузетския технологичен институт. Марсоходът е част от подготовката за пилотиран полет до Марс, който по план НАСА трябва да реализира след 2030 г.
С негова помощ учените ще разберат дали въздухът на Червената планета може да се превърне в годен за дишане. Новият космически апарат ще струва около 130 милиона долара. Той ще събира и съхранява проби от скалите и почвата на Марс, след което ще ги достави на Земята за по-нататъшни изследвания, пише "Монитор".
Марсоходът ще извършва и редица други изследвания, които ще дадат отговори на множество въпроси, които вълнуват учените. Освен това НАСА ще може да тества чрез апарата нови авангардни технологии, необходими на астронавтите.
В момента НАСА планира следващата си мисия до Червената планета и публикува списък с джаджите, които новият апарат ще отнесе на Марс през 2020 година. Сред тях са суперкамера със специален зелен лазер, който може да определи състава на произволна скала – включително дали съдържа органични елементи – от разстояние над десет метра.
Устройства за детайлно сканиране на химическия състав на образци от почвата, радар за сканиране на недрата на планетата в търсене на вода, например и сонда.
Дизайнът на бъдещата машина ще е много подобен на Curiosity – шасито ще бъде същото, а техниката на кацане и привеждане в режим на работа също ще е подобна. Целите на новия марсоход остават подобни на досегашните: търсене на следи от живот и оценка на възможностите за човешка база на Марс. В рамките на новата мисия НАСА ще се опита да върне на Земята реални проби от Червената планета.