Наши учени изобретиха нановлакна до Луната

Институт по полимери, БАН
share

Български учени изобретиха влакна, които могат да свържат Земята с Луната.

В лабораторията за биоактивни полимери в Българската академия на науките (БАН) са разработени специални нановлакна, 3 грама  от които са достатъчни да съединят планетата ни със спътника й, пише "Новинар".

Иновативните материали от природни и синтетични полимери, получени от тези свръхтънки влакна чрез авангардната нанотехнология "електроовлакняване", са с възможности за широко приложение в областта на медицината, отбраната, козметиката, електрониката, земеделието и др., изтъкнаха от БАН. Влакната могат да се използват за лечение на рани, подложки за тъканно инженерство, импланти, специални защитни военни облекла и др.

Нановлакната и изработените от тях материали бяха представени на специална изложба в сградата на БАН, която е посветена на 145-годишнината на академията и на 25-годишнината на лабораторията „Биоактивни полимери".

Към момента с тези материали у нас се работи само на ниво експериментална дейност, но според учените практическото им приложение е напълно възможно в близко бъдеще и е въпрос на инвестиция от страна на индустрията.

Водещи новини

Още новини