85% от световното население вече имат смартфон

share

Мобилните технологии вече са основна част от ежедневието на преобладаващата част от хората по света. Проучване на Intel IT Center, показващо развитието на мобилния сектор през последните месеци, беше представено по време на Mobile World Congress 2014.

По данни към края на януари т.г. броят на притежателите на смартфони се е увеличил до 85% от световното население. Освен това 53% от хората по света вече имат и използват таблет, пише dnevnik.bg.

Около 96% от притежателите на смартфони правят снимки с устройствата си. При таблетите делът е 68%. Средно около 70% от притежателите на мобилни устройства си правят "селфита" (автопортрети) с тяхна помощ.

Проучването на Intel показва още, че през миналата година потреблението на мобилни приложения се е увеличило със 115%. Най-голям е скокът при социалните и чат приложения - 203%. На второ място се нареждат помощните приложения като календари, органайзери, калкулатори и др., чието потребление се е увеличило със 149%. Ръстът при музиката и мултимедията е 78%. През 2013 г. броят на изтеглените приложения е достигнал 102 млрд., което е с 60% повече спрямо 2012 г.

Мобилните устройства и приложенията за тях се използват все по-активно от хората. Всеки ден чрез смартфон или таблет се споделят 2.5 млрд. публикации във Facebook. Паралелно с това се извършват 2.1 млрд. търсения в Twitter и 5.92 млрд. търсения в Google. Средно на месец потребителите гледат по над 6 млрд. часа видео в YouTube през мобилно устройство.

Голямата популярност на мобилните технологии обаче има и своите лоши страни. Проучване на Kaspersky например посочва, че Android все още е най-атакуваната мобилна платформа. Около 98% от всички вируси са насочени към зеленото роботче. Според Kaspersky това е резултат от "популярността на мобилната операционна система и уязвимостта на нейната архитектура".

Най-популярното средство за атака на хакерите са т.нар. SMS-троянци, или модифицирана версия на вирусите тип "троянски кон" при компютрите. Обикновено те приканват потребителя да посети даден линк, след което заразяват телефона и копират каквато лична информация е достъпна. Други модификации пък просто извършват виртуална покупка, която след това се начислява в сметката на жертвата.

Водещи новини

Още новини