Роботите ще овладеят човешкия език, а изкуственият интелект ще надделее над хората някъде около 2029 г., предвижда известният футуролог Реймънд Курцвейл, който в момента е технически директор на Google.
Курцвейл, който от дълги години се занимава със създаването на изкуствен интелект, смята, че след 15 години компютрите ще могат да преминат предложения още през 1950 г. „Тест на Тюринг” за проверка дали компютърът има разум в човешкия смисъл на думата, пише "Монитор".
Нещо повече, футурологът смята, че машините не само ще могат да преодолеят въпросния тест, но и ще задминат хората по интелект. Специалистът твърди, че прогнозата му съвсем не е от областта на научната фантастика, защото някои корпорации влагат в тази област огромни ресурси и средства. Ето защо не е трудно да си представим, че в съвсем близко бъдеще ще се появят роботи, които ще могат да изпитват човешки чувства като любов, да флиртуват и дори да се шегуват.
Реймънд Курцвейл е известен като създател на системи за разпознаване на човешка реч. Негови прогнози вече са се сбъдвали. През 1990 г. той предсказва, че компютър ще може да победи световния шампион по шах през 1998 г., а това се случва дори година по-рано – през 1997 г. Гари Каспаров е победен от компютъра Deep Blue. В зората на развитието на интернет Курцвейл предвижда, че в скоро време световната мрежа ще се разпространи повсеместно и ще играе огромна роля в живота на всеки човек. Той също така предсказа настъпването на технологична сингуларност през 2045 г. Според теорията му към това време Земята ще започне да се превръща в гигантски суперкомпютър и постепенно този процес ще започне да се разпространява по цялата Вселена.
Новите твърдения на Курцвейл идват близо година след като той датира надмощието на машините през 2030 г. През март м.г. футурологът заяви, че тогава ще можем да ъплоудваме съзнанието си в интернет. Още преди средата на този век ще прекарваме повечето си време във виртуални светове по модела на Матрицата. И скоро след това - ето тук е уникалното - ще настъпи краят на света, или поне на света такъв, какъвто го познаваме. Пречупващата точка в еволюцията на технологията, която ще промени всичко, е създаването и разработването на изкуствен суперинтелект.
Също през миналата година техническият директор на Google заяви, че бързо развиващите се нови технологии
скъсяват времето
необходимо за достигане на човешкото безсмъртие. Реймънд Курцвейл разглежда биологията като програмно осигуряване и счита, че чрез препрограмирането на клетките за лечение на болести и недъзи човечеството вече е достигнало необходимите успехи в медицината.
“Бързото развитие на необходимите технологии ще се случи през следващите 10, максимум 20 години. Най-вероятно след 15 години ще достигнем пресечната точка, когато научният прогрес ще ни добавя повече години, отколкото губим от стареене", твърди Курцвейл. “След 10 или 20 години ще настъпят грандиозни промени в здравеопазването и медицината."
Примерите са много: чрез 3D принтери вече е започнало печатането на човешки тъкани, а стволовите клетки, които се използват като материал при печата, специалистите могат да използват за отглеждане на истински човешки органи. “Вече съществуват фантастични методи за лечение на сърдечните болести, рака и генетичните заболявания, които могат да бъдат разглеждани като пример за използване на биологията като програмно осигуряване на организма", споделя Курцвейл.
След 15 години роботите ни бият по интелект
- 25.02.2014 | 08:09
- 2222