Екип физици от Университета в Куинсленд успя да пренесе атом от едно на друго място в рамките на електронен чип. Квантова телепортация се случва за първи път, пише "Списание Осем".
Това означава, че в бъдеще ще може да се разработват по-големи електронни системи и по-функционални електронни чипове.
„При този процес квантова информация може да бъде пренесена от едно място на друго, без да да се изпраща физическият носител на тази информация", уточнява проф. Аркади Фьодоров от екипа.
Той обяснява, че ключовият източник на квантовата телепортация е особен вид корелация между изпращача и получателя. След като бъде създадена тази „връзка", иначе невъзможното предаване на информация се получава по законите на квантовата механика.
В системата, създадена от екипа на Фьодоров, информацията се складира в изкуствени структури, наречени квантови битове, които дори могат да бъдат видени с просто око. „Това може да звучи странно, защото повечето хора очакват подобно нещо да е възможно само на атомно равнище, невидимо дори за електронните микроскопи. Тази квантова информация ни позволява да извършваме телепортация с впечатляваща скорост и точност – много по-големи от постиганите досега. Тази технология ще даде шанс за създаването на много по-мощни устройства. В бъдеще може да се правят експерименти, при които квантовата информация се разпространява директно и на много по-големи разстояния чрез микровълнови или оптични устройства. Очаква се телепортацията да намери приложение за постигането на много по-сигурни комуникации", обяснява Фьодоров.