Измислиха начин корабите да се движат назад

Булфото
share

По време на изложение във Варненския технически университет родните изобретатели събраха погледите дори на делегати от Европейското патентно ведомство, пише "Монитор".

Според декана на корабния факултет в университета доц. д-р Никола Петров, който е ръководител на творческа група, най-впечатляващо и учудващо просто, както при всяко гениално откритие, е допълнителното кормилно устройство за заден ход на корабите.

Изобретението бе демонстрирано на макет на кораба „Белла”, който оперира на ферибота, свързващ двата бряга на разделения от морето град Белослав. Идеята е продиктувана от необходимостта да се маневрира в пристанищата. Досега корабите можеха да се движат във всички посоки само напред, но не и да се управляват по този начин на заден ход. Затова в пристанищата вместо на собствен ход, те извършват маневрите с помощта на влекачи. Новото изобретение, което е тествано в Института по корабна хидродинамика, решава проблема и осигурява така необходимата маневреност на плавателните съдове.

Обяснението е, че сегашните системи използват кормило само зад винтовата перка. Новостта е допълнително кормилно устройство, което се свързва с основното кормило, но е поставено преди двигателния винт. С него задният ход на плавателните съдове вече може да се контролира във всяка посока. В разработката са участвали и доц. Иван Василев, шефът на Морската технологична групировка „Делфин”, кап. Светлин Стоянов и д-р Иван Балабански.

Любопитното в случая е, че докторът е медик и заедно с него е разработена една на вид проста, но много полезна за бита идея. Тя е на сифон за баня, който чрез специално устройство, се затваря плътно. Така в сервизните помещения не се допуска вонята от канализацията, както и промъкването на хлебарки, особено когато домакините отсъстват по-дълго време от дома си и не използват помещението. „Аз съм го монтирал у дома и от 12 г. нямам оплаквания", коментира доц. Петров. Изобретателят Вихрен Запрянов пък представи ветрогенератор без триещи се части. Уредът за производството на електроенергия, който авторът е монтирал на терасата на панелката си, захранва с ток домакинството си. Цената в серийно производство няма да е по-висока от 60-70 лева, смята авторът.

Водещи новини

Още новини