Активните сайтове в глобалната мрежа бяха около 650 милиона в края на миналата година. Броят им бързо се увеличава, но дори и да спреше - представете си, че през следващите 50 години сърфирате из мрежата и посещавате по пет сайта в минута, 12 часа на ден, 365 дни в годината - ще сте посетили само около 10% от вселената Интернет, пише Popular Science.
Но за разлика от действителната Вселена, местата в мрежата не съществуват във физическото пространство - не може да се каже дали един сайт е "близо" до друг или "далеч" - а единствено дали има връзки между тях.
Картата на интернет вселената представя в една двуизмерна плоскост връзките между световните уебсайтове. Тя обхваща над 350 хил. сайта от 196 страни по света, пише сп. "Обекти".
Всеки сайт е обозначен с кръг. Размерът му се определя от количеството трафик - колкото по-посещаван е, толкова по-голям е кръгът. Прехвърлянето на потребителите от един сайт в друг формира връзка - колкото по-здрава е тя, толкова по-близо са кръговете един до друг.
Така се оформят струпвания. От тях най-ясно се очертават отделните страни - за удобство сайтовете от една и съща държава са в един цвят. Можете да видите регионите, обособени на картата: САЩ в светло синьо по средата, Китай - в охра, в долния ляв ъгъл, долу вдясно в лилаво - Япония; и руските сайтове - в червено, разпръснати в горната част.
Но също така се вижда как световната популярност на някои уебсайтове и теми нарушават струпването на национален принцип.
Google, Facebook и YouTube оформят своеобразно ядро в центъра, от което като лъчи навън се обособяват групите на отделни страни. Не е изненадващо, че това централно ядро не упражнява силна гравитация върху галактическото струпване на Китай, което се простира встрани като отделна малка вселена.