Дежурното джипи в радиус от 40 км

  • 13 декември 2018 19:04

  • 2064
  • 2
Дежурното джипи в радиус от 40 км
© Getty Images/Guliver

Дежурният личен лекар или практика, които ще поемат работата на джипито ни през нощта и в почивните дни, вече може да бъде и в радиус от 40, а не както до сега до 35 километра. Това предвижда проект за изменение на Наредбата за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса, който вече е публикуван на сайта на Министерството на здравеопазването за обществено обсъждане.

То ще продължи до 25 декември.

Общопрактикуващите лекари няма да са задължени, както до сега, да издават служебна бележка за извършените задължителни имунизации и реимунизации и профилактични прегледи на деца. Такива документи се изискват за записване на детска ясла и градина, както и за училище, а също и за отпускане на социалните помощи за деца. Занапред, за да ги получат, родителите ще трябва да плащат на доктора, пише Монитор.

Платени стават и медицинските удостоверения за встъпване в брак. Без тях службите по граждански ритуали не записват часове за сватби. В бъдеще и те ще се заплащат. В проектонаредбата не се споменава каква ще бъде цената на въпросните удостоверения.

„Документите се издават с оглед ползване на други права от лицата, а не с оглед извършване на медицинска дейност по отношение на тях, поради което същите по аналогия на медицинското свидетелство за постъпване на работа не са част от пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК“, се казва в мотивите към проекта за изменение.

Включва се възможност в рамките на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на касата, да се прилагат в болниците лекарства при животозастрашаващи кръвоизливи и при спешни оперативни и инвазивни интервенции при пациенти с вродени коагулопатии. Така се наричат кръвоизливите в резултат на дефект, който пречи на съсирване на кръвта. Колпоскопиите без биопсия и абразио на цервикалния канал ще продължат да се изпълняват в доболничната специализирана помощ, а не в болници, каквато промяна имаше в наредбата пред миналата година.

Създава се и нова амбулаторна процедура „Генетично профилиране на онкологични заболявания“. С нея в пакета от дейности, гарантирани от бюджета на НЗОК се включват специфични генетични изследвания за лица с колоректален карцином, карцином на млечната жлеза, меланом и недребноклетъчен карцином на бял дроб. По този начин се дава възможност за пациентите с посочените онкозаболявания в рамките на пакета от дейности на НЗОК да се извършат високоспециализираните изследвания, които да позволят на лекуващите екипи за вземат медицински обосновано решение за последващата терапия.

Предлага се още операциите с робота „Да Винчи” по линия на касата да се извършват само при онкологични заболявания на гениталиите, но не и на гърдите, каквито възможности имаше до сега.

Проектът за изменение на наредбата е съобразен със Закона за бюджета на НЗОК за 2019 г., се казва в мотивите на здравния министър Кирил Ананиев, който предлага промените.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
2064 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2018.12.13 | 20:39

1

абе направо джипито и в Румъния може да е - не ви ли е срам бе....................

2018.12.14 | 19:17

2

И по далеч

Добави коментар

Водещи новини