Плевенската университетска болница осъди Касата за надлимитна дейност

  • 23 ноември 2018 14:37

  • 926
  • 0
Плевенската университетска болница осъди Касата за надлимитна дейност
©

Плевенската УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ осъди на първа инстанция НЗОК да изплати сумата от 128 130 лв. за извършена болнична медицинска помощ на задължително здравно осигурени лица за месец март 2016 г., надлимитна дейност, ведно със законна лихва върху сумата до окончателното ѝ изплащане.

НЗОК е осъдена също да изплати деловодни разноски в размер на 9417 лв., съобщават от Центъра за защита правата в здравеопазването.

Съдът приема, че клаузи от Индивидуалният договор на болницата с Касата противоречат на разпоредбите на Закона за здравното осигуряване относно правата на здравноосигурените лица да получат медицинска помощ и на регламентираните в него задължения на НЗОК за изплащане на извършената медицинска дейност по отношение на здравноосигурените лица. Независимо, че болницата ищец не е подала заявление в сроковете по чл.21 ал.5 за увеличаване лимита на болничното заведение за месец март 2016 г. до РЗОК относно оказаната спешна медицинска помощ и финансовите документи, описващи надлимитната дейност за същия месец, са съставени след срока по чл.29 от договора, след като дейностите по клинични пътеки са извършени, същите следва да бъдат заплатени, смята съдът.

В случая ИМ представлява и покана за изпълнение, респективно за заплащане на дължимите суми от ответника като възложител по договора. За ищеца не съществува законова възможност да откаже извършването на тези дейности и да не хоспитализира здравноосигурено лице за болнично лечение. Подобен отказ ще противоречи както на поетите с договора задължения, така и на разпоредбата на чл.7 от ЗЛЗ, въвеждаща задължение за всяко лечебно заведение, че не може да отказва медицинска помощ на лица, явили се в него в състояние, което застрашава техния живот, независимо от местоживеенето им, на разпоредбата на чл. 100 ал.2 от Закона за здравето, задължаваща всяко лечебно заведение да извърши възможния обем медицински дейности при пациент в спешно състояние.

Подобна е и нормата на чл. 59в от ЗЗО, където един от критериите за достъпност и качество на медицинската помощ е осигуряване от ЛЗ на непрекъснато 24-часово изпълнение на медицинска помощ при спешни състояния, се посочва още в мотивите на съда, цитирани от ЦЗПЗ.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
926 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини