Пироните, ставите и протезите в пъти по - евтини

  • 07 септември 2011 09:19

  • 2292
  • 0
Пироните, ставите и протезите в пъти по - евтини
©

Болниците ще провеждат търгове, чрез които ще купуват на преференциални цени изкуствени стави, протези и пирони за нуждаещите се пациенти.

Това предвижда поправка в преходните и заключителните разпоредби в Закона за медицинските изделия. Новият текст е написан от експерти на Министерството на здравеопазването (МЗ) по инициатива на министър д-р Стефан КонстантиновСтефан Константинов Стефан Константинов е роден на 02.01.1966 г. в гр. София. През 1983 г. завършва средното си образование, пише "Труд".

Промяната е от изключително значение, защото в момента пациентът сам се оправя както може. Най-често лекуващият го лекар го “насочва” в кой точно офис на фирма да отиде, за да си купи необходимата изкуствена става или титанов пирон. Обществена тайна е, че фирмите, доставчици на медицинските изделия, плащат под масата процент от стойността на консуматива на лекаря, който им праща клиентите. Затова не се е чуло бели престилки да искат промяна на статуквото.

Само че в “този добре развит бизнес” солената цена плаща пациентът. Защото за едно и също медицинско изделие на различните места му искат суми с разлика дори 3000 лв. “Труд” разполага именно с такива фактури. До източването на пациента се стига, защото няма регламент, който да спира спекулата с цените на стави, пирони и протези.

Неотдавна експерти на Министерството на финансите изчислиха, че на този нерегулиран пазар годишно се въртят над 200 млн. лв., които българинът вади от джоба си. Извън плащаните всеки месец задължителни здравни осигуровки.

Според промените на здравното министерство болниците ще бъдат задължени да правят търговете за изделията. А ако тяхната стойност не се покрива от здравната каса или от републиканския бюджет, то пациентът ще ги купува от лечебното заведение по цена, на която то ги е набавило чрез търга. При всички случаи тя ще е в пъти по-ниска от тази на свободния пазар, защото ще се договарят сериозни количества, увериха експерти от МЗ.

С промяната здравното ведомство ще облекчи болните българи, защото сега единствено Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) трябва да поддържа списък с пределните цени на медицинските изделия. Но така не се слагаше край на спекулативната гаражна търговия.

Проектозаконът регламентира още да се извършват планирани и внезапни проверки в помещенията за съхранение и търговия с медицински изделия във фирмите. Ако инспекторите открият такива с изтекъл срок на годност, директорът на ИАЛ със заповед трябва да ги блокира, изтегли или изпрати за унищожение.

В случай че болничен шеф купува медицински изделия от фирми без правото на такава търговия и без нужните документи, ще плати глоба от 10 000 лв. Толкова е санкцията и за търговеца, който не е лицензиран.

Последвайте канала на

Десислава Станева
2292 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Свързани галерии

Водещи новини