Въвеждат втори стълб в здравното осигуряване през юни

  • 03 октомври 2013 07:09

  • 1680
  • 4
Въвеждат втори стълб в здравното осигуряване през юни
©

Очаква се до средата на 2014 г. да бъдат готови законодателните промени, които ще очертаят по какъв модел ще се изгражда вторият стълб на здравното осигуряване. Това каза д-р Нигяр Джафер, председател на здравната комисия в парламента пред  "24 часа".

"Разговорите продължават на експертно ниво. В момента не може да се каже дали здравната вноска ще бъде увеличена, или от сегашните 8% ще бъде отчислен процент за втория стълб", обясни д-р Джафер.

На допълнителното осигуряване се разчита, за да се увеличат финансовите възможности на здравната система. За 2013 г. бюджетът за здраве е 4,1% от БВП и здравната каса разполага с малко над 2,7 млрд. лв. Най-остър е дефицитът за болнична помощ, като общите дългове на болниците у нас надхвърлят половин милиард лева.

С цел натрупване на пари за допълнително осигуряване от 1999 г. до 2008 г. бе отделян по 1% от данък здраве. След това вноската бе увеличена от 6 на 8%, като новите 2% отиваха за бъдещия втори стълб. Така от 1999 г. до 2010 г. са били натрупани 1,4 млрд. лв. Това лято обаче се оказа, че парите били използвани за бюджетни плащания от правителството на ГЕРБ.

Опитите на здравното министерство и здравната каса да разберат къде са отишли тези пари засега са безуспешни. В момента обаче юристи обсъждат под каква форма да бъде сезирана прокуратурата за "изземването" на тези суми от здравните вноски, научи "24 часа".

Главното основание е, че според Закона за здравното осигуряване пари, събрани чрез здравни вноски, могат да се използват само за здравноосигурителни плащания. В момента няма яснота и дали здравните застрахователни дружества ще останат такива, каза още д-р Джафер. През август 2012 г. фондовете за доброволно здравно осигуряване бяха превърнати в застрахователи.

Оттогава работата им рязко спадна, явно финансовият ресурс е проблем, каза точно година по-късно здравният министър д-р Таня Андреева. Тя уточни, че се работи по 2 варианта за втори стълб. Според единия от сегашната 8-процентна вноска трябва да се отделят по 1%.

Другият предвижда увеличение от 1%. Възможно е да се натрупва само тази сума или да се вземе процент от сегашната вноска и нов 1%, за да се отделят по 2%. При всички случаи ще трябват 2-3 г., за да се създаде нов финансов ресурс, каза д-р Андреева.
Най-последователната позиция за децентрализация на здравната каса е изразявана досега от ДПС.

В момента също хора на ДПС разработват предложенията за втория стълб. Първият опит бе представен през 2008 г. от депутата Йордан Цонев, сега шеф на бюджетната комисия в НС, и д-р Антония Първанова, днес евродепутат. Според техния модел още в първия
стълб трябваше да се въведе конкуренция чрез разпределяне на вноските в съотношение 70 към 30 между касата и частните фондове.

За да имат право на участие, те трябваше да получат лиценз от Комисията по финансов надзор, като представят най-малко по 100 000 заявления за задължително здравно осигуряване и поне 15 млн. лв. гаранционен капитал. Във втория стълб трябваше да останат фондовете, неполучили лиценз за задължително осигуряване. Те щяха да предлагат допълващи услуги извън основния пакет.

Последвайте канала на

Novini.bg
1680 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар
insolance

2021.02.25 | 20:57

4
В епохата на неолибералния капитализъм не желая моето здравно и пенсионно осигуряване да са солидарни, искам лична партида на база личен принос.
Лина

2013.10.15 | 11:36

3
Абе нали само сравняваме цените какви са в другите държави и все приравняваме нашите към тях. Ами да вземем пример и за доброто здравно осигуряване в другите страни. В Америка личната здравна осигуровка е лична, ползва се от лицето, което я внася.Знаеш какво ползваш, даже и за лекарствата ползваш стабилно намаление. Истината е обаче, че се гледа печелбарската страна на нещата. На управляващите не им пука за хората.

2013.10.13 | 11:16

2
Защо не измислите и 10-ти стълб ,че съвсем да одерете и последната кожа на народа! Направете лични здравните вноски да знаем къде ни отиват парите и ако нямаме пари в нашата сметка да знаем ,че не сме си внасяли,а не като сега внасяме и не знаем къде отиват и като ти се наложи да ползваш услугите на лекарите пак да даваш!!!!!!!!!!!!
яяя

2013.10.13 | 11:16

1
Трябва да има и 3 стълб-специално за циганското население.Но те да могат и да теглят в брой от там. И 8 стълба да направят-те пак няма да плащат.

Добави коментар

Водещи новини