-
06 февруари 2013 19:45
- 963
- 0
В сезона на грипните вируси, лични лекари се налага да пестят направления за специалисти и изследвания.
Причините с няколко. В момента има повече болни заради грипните вируси, а личните лекари все още не са сключили договори със здравната каса и не знаят как ще бъдат отпускани направленията за годината.
Днес от Касата обявиха, че от началото на следващата седмица започва сключването на анекси с личните лекари, след това със специалистите, а до края на месеца и с болниците. Направленията обаче ще се отпускат при по-строг контрол.
Всеки втори пациент, който днес потърси помощ от д-р Ира Маркова, беше със симптоми на настинка или грип. В сезона на грипа личните лекари трябва да назначават повече изследвания, а когато се налага - да изпращат пациентите и при специалист. Но докторите признават, че пестят талони.
„Да, винаги се налага. Пациентът винаги иска, аз винаги не давам – това е една стара игра, защото не достигат, не защото не искам. Основното, което не достига, са изследванията. При направленията е по-добре, отколкото при 1-2 години. При една грипна епидемия задължителните изследвания са пълна кръвна картина и при преценка рентгенова снимка. И понеже са много - те изчерпват лимита”, каза Маркова пред БТВ.
Тази година Здравната каса затяга режима на отпускане на направления. Причината - голям преразход и съмнения за назначаване на ненужни прегледи.
„Миналата годна им беше дадено право да вземат 10% над това, което им е определено като тримесечна база без да уведомяват НЗОК. Тази година тези 10% ще бъдат отново отпускани, но след решение на Надзорния съвет на касата. Остава възможността 15% от следващото тримесечие да се използва, като влезе в следващото ще има недостиг и ще трябва да се направи прогноза и с мотивиран иск да поиска съответен брой направления”, обясни пред БТВ д-р Пламен Цеков, шеф на НЗОК.
Парите за изследванията остават непроменени. Лекари и болници все още нямат договори с касата. Подписването започва следващата седмица. Тогава ще бъдат приети и отчетите.
За интензивното лечение в болниците от касата са заложили същата сума, каквато е отделило здравното министерство през 2012-а.
И още един проблем, който засега пациентите. Заради нормативна промяна пациенти се налага да обикалят между лекари и аптеки, за да получат лекарствата си. Променен е кодът на заболяванията. Данни, които трябва да бъдат поправени във всяка рецептурна книжка и в системата на аптеките.
Последвайте канала на
Свързани новини
Два отменени гола в добавеното време донесоха радост на Крумовград срещу Славия
България допусна обрат от Черна гора и се отдалечи от ЕвроБаскет 2025
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
ПФК Ботев: Ситуацията около Антон Зингаревич става все по-странна и лишена от прозрачност
Салах: Разочарован съм, по-скоро съм вън от Ливърпул, отколкото вътре
Областна администрация София-град и Столична община подписаха договора за прехвърляне на собствеността на "Герена"
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Петър Чобанов: Минималната заплата крие повече рискове, отколкото решения на проблеми
25 ноември 202420:50
От прокуратурата искат постоянен арест за трима от биячите в мола
25 ноември 202418:09
Шофьор на тролей е със счупени нос и ръка след побой от пътник в София
25 ноември 202418:11
Юлиян Попов: Цената на водата в България е ниска, трябва да се инвестира в напояване
25 ноември 202418:46
Общини напират да вдигнат цената за паркиране
25 ноември 202422:30
Водещите новини! Бабикян: Борисов води разговора с Пеевски, а не с ПП-ДБ. Войната в Украйна доведе до нова ескалация между Запада и Москва (и още…)
25 ноември 202419:18
Нетаняху може да бъде арестуван, ако пътува до Германия
25 ноември 202419:28
Белият дом: Преговорите за спиране на огъня между Ливан и Израел вървят към споразумение
25 ноември 202422:53
Осло не откри доказателства за връзка между норвежеца, собственик на българска фирма, и взривените пейджъри на "Хизбула"
25 ноември 202420:41