Грип отключва диабет

  • 20 декември 2012 07:42

  • 1899
  • 0
Грип отключва диабет
©

Грип или друго вирусно заболяване може да отключат диабет тип I, предупреждава д-р Веселин Кокарешков, главен асистент в Клиниката по ендокринология на университетската болница в Плевен, цитиран от 24 часа.

Издайническите симптоми за това автоимунно заболяване са често уриниране, силна жажда, голяма загуба на тегло за кратко време, уточнява специалистът. Ако не се вземат мерки навреме, здравословното състояние се влошава и има риск да се получи дори кетоацидозна кома. В момента най-модерната терапия на този вид диабет е с четири апликации - сутрин, обед, в 18 ч - бързо действащи инсулини, а в 22 ч - с по-голяма продължителност, т.нар. интермедиерни.

Диабет тип I се диагностицира лесно, защото болните имат много висока кръвна захар. Обикновено това са хора под 35 г., които с времето развиват сериозни здравословни проблеми - хипертония, вирусни и кожни инфекции, обяснява д-р Веселин Кокарешков. При тип I има увреждане на ендокринния панкреас, което означава абсолютен инсулинов дефицит. Поради тази причина болните трябва да се лекуват с инсулинови инжекции или т.нар. химикалки с флакончета. Редовното поставяне и правилното регулиране на дозата (според стойностите на глюкозата) намаляват кръвната захар, като по този начин болният се предпазва от хипергликемия (високи стойности на кръвната захар) и хипогликемия (много ниски стойности). Коварното на тип I е, че предизвиква

увреждания на малките съдове на очите

и съдовете на бъбреците. Високите стойности на кръвната захар покачват количеството ацетон в урината, което е показател за недостиг на инсулин в организма (кетоацидоза).

90% от болните от диабет тип II пък са с наднормено тегло и повишени стойности на липидите, обяснява д-р Кокарешков. Поради застояването пред компютъра и прекаляването със сладко се увеличава броят на младите хора, които заболяват. Стресът също си казва думата. Диагностиката се извършва чрез прием на глюкоза през устата, който показва толерантността на организма. Тъй като панкреасът има определени инсулинови резерви, организмът се подпомага с таблетки. Лекарствената терапия е индивидуална и се определя от стойностите на кръвната захар и давността на болестта. Съвременната медицина позволява

да се прилага и инжекция веднъж дневно

Немалко хора в активна възраст не предполагат, че имат диабет тип II, а той съвсем не е безобиден, защото провокира увреждания на средни и големи съдове в мозъка, сърцето и артериите на долните крайници. След време това води до гангрени на крайниците, инсулти и инфаркти. Има реална опасност страдащите от диабет тип II да преминат след 7-10 г. на инсулин, предупреждава д-р Кокарешков. И съветва - забравете "бързите захари" - шоколад, вафли, торти. На ден ви стигат между 1500 и 3200 ккал, обяснява ендокринологът. Движете се повече, избягвайте мазно и пържено, наблегнете на риба, телешко и пилешко, съветва д-р Кокарешков. На ден пък не изяждайте повече от 200 г хляб. Солта също е коварна - води до задържане на вода и провокира високо кръвно, напомня д-р Кокарешков.

Последвайте канала на

Novini.bg
1899 0

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини