Лекарства, отпечатани с 3D принтер, дават възможност за персонализирана терапия и улесняват приема на хапчета от деца

  • 16 юли 2024 22:52

  • 2168
  • 0
Лекарства, отпечатани с 3D принтер, дават възможност за персонализирана терапия и улесняват приема на хапчета от деца
© pixabay

Лекарства, отпечатани с триизмерен принтер, дават възможност за персонализирана терапия и улесняват приема на хапчета от деца, съобщава БТА. 

Болниците започват да се оборудват със специални триизмерни принтери, които могат да създават таблетки в зависимост от необходимостта за пациента. 

Две от тези машини, произведени от британския стартъп FabRx, са поставени в аптеката на Института за борба с ракови заболявания "Густав Руси", близо до Париж.

Промени в цените на онколекарствата. Kaкъв ще е ефектът за болните?

Свързани с компютър, те могат да направят лекарства, чиято доза и форма са предварително програмирани. Подобно на касета с мастило, спринцовка освобождава малка, заоблена, предварително нагрята гранула върху метална пластина.

Максим Анру, фармацевт в "Густав Руси", показва медикаментите. "Приличат малко на дъвки" - хранителни добавки, продавани под формата на желирани бонбони.

Като желирано мече, "което се дъвче и вкусът на активната съставка, съчетан с адаптирани помощни вещества, е маскиран с ментов аромат", добавя фармацевтът. Таблетката съдържа антибиотик, предписван на деца, страдащи от рак, известен като сарком на меките тъкани.

Идеята за персонализиране на лекарствата за малките пациенти възниква по необходимост, обяснява Арну. "Педиатрите в болницата ни казаха, че антибиотикът, предписан в обичайната си форма с цел да се предотвратят нежеланите ефекти от химиотерапията, се отхвърля, защото има много лош вкус".

"С помощта на триизмерния принтер успяхме да променим вкуса му и да създадем по-интересна текстура", споделя той и се надява, че тези нови медикаменти ще се приемат по-лесно от децата.
   
Производството им вече е в ход и се очаква да се увеличи през есента. 

"Ще можем да правим по 60 антибиотика на час, 500 дози на ден", казва Максим Анру. Благодарение на постоянно развиващите се технологии фармацевтът се надява, че едновременно ще се печатат по три слоя от лекарствата едновременно и вкусът им ще претърпи още подобрения. 
    
Предимството на тези отпечатани лекарства също така е, че допринасят са стриктното приемане на необходимите дози. 
 
"Разработването на педиатрични форми често струва твърде скъпо на фармацевтичната индустрия", обяснява Максим Анру. С машината е възможно да се програмират дози от 100, 150, 200 мг..., при поискване.

Според фармацевта и други болници във Франция вече прилагат тези лекарства, "направени по мярка". "Много бързо ще бъдем затрупани от търсенето", очаква Арну. 

В Европа пазарът е в подем. Първа започна болницата Vall d'Hebron в Барселона, Испания, последвана от тази в Лайден, Нидерландия, отбелязва АФП.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
2168 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини