Създадоха еликсир на младостта

  • 25 юли 2023 11:09

  • 1990
  • 0
Създадоха еликсир на младостта
© Pixabay
Слушай новината Слушай новината

Екип от Харвардското медицинско училище създава рецепта за шест химически съединения, които преобръщат процеса на стареене. Създателите на еликсира на младостта твърдят, че откритието им има голям потенциал, защото е алтернатива на скъпата генна терапия, която също бива използвана за подмладяване, пише framar.bg.

Изследването

Научната работа на екипа от Харвардското медицинско училище стъпва върху откриването на „факторите на Яманака“ и това, че експресията на тези специфични гени може да превърне възрастните клетки в индуцирани плурипотентни стволови клетки (iPSC).

А това от своя страна повдига резонно въпроса дали е възможно да настъпи обрат при клетъчното стареене, но без да се допуска клетките да се превърнат в ракови. В настоящото си изследване екипът насочва вниманието си към молекули, които в определена комбинация биха могли да обърнат процеса на клетъчно стареене и да подмладят човешките клетки.

По време на работата си учените проверяват милиони комбинации от молекули. Основното, което търсят, е възможностите им да променят процеса на клетъчно стареене и да подмладяват клетките. Изследователите идентифицират шест химически комбинации, които успяват да възстановят стареещите клетки до състоянието им като по-млади, при това го правят само за седмица.

Тестовете са направени върху клетки на мишки и хора. Резултатите показват ясно забавяне на процеса на стареене при всички шест комбинации.

Екипът разработва и системи, които позволяват да бъде разграничен ясно вида на клетките и да се определи дали са млади, стареещи в момента или вече стари. В реално време изследователите наблюдават как се разпределят нивата на нуклеоцитоплазмения протеин (NCC). Установяват, че старите клетки имат пропускливи ядрени мембрани.

Шестте комбинации възстановяват NCC и транскрипционните профили на целия геном до подмладяване и на практика обръщат транскриптомната възраст само за седмица.

Специалисти откриха тайната на дълголетието

Изводите

Както подчертава проф. Дейвид Синклер, от катедрата по генетика и съдиректор Центъра за изследване на биологията и стареенето в Харвардското медицинско училище, последиците от новото им откритие са широкообхватни.

„Доскоро най-доброто, което можехме да направим, беше да забавим стареенето. Новите открития предполагат, че сега сме в състояние да обърнем процеса“, казва проф. Синклер.

Откритията на екипа отварят пътища за регенеративната медицина. Изследването може да революционизира лечението на стареенето и особено свързаните с възрастта заболявания.

Не на последно място, отбелязват от екипа, е важно, че предложеният от тях вариант е много по-евтин, по-бърз и ще има широко приложение. Ръководителят на екипа проф. Синклер е убеден, че откритието им е реална възможност процесът на стареене да обърнат с едно хапче, но и да допринесе за ефективното лечение на заболяванията, свързани с възрастта.

Статията, в която екипът представя откритието си, е със заглавие „Химическо индуцирано препрограмиране за обръщане на клетъчното стареене“ и е публикувана в списание Aging.

Реакциите

Разбира се, новината за новото изследване провокира множество и при това различни реакции. Има специалисти, които са на мнение, че става дума просто за опит да се разшуми по темата и да се привлече внимание.

Специалистът по биогеронтология от Университета във Вашингтон д-р Мат Кейбърлайн коментира, че представеният метод за скрининг е иновативен и може да доведе до важни открития след време, но все пак проучването е предварително.

„Коктейлите, които описват, може да имат полезни терапевтични свойства, но в публикувания документ няма преки доказателства затова. Колегите трябва да са потвърдили поне един от коктейлите при животно и да са показали подобрения, свързани с възрастта, здравните показателите или продължителността на живота преди да изложат твърденията си за ефектите върху биологичното стареене“, казва д-р Кейбърлайн.

Руски учени обявиха, че са открили еликсир на младостта (видео)

Проф. Чарлз Бренър, който работи активно в областта на метаболизма, подчертава, че екипът е направил масово, а не секвениране само на една клетка, което единствено е в състояние да оцени клетъчната идентичност.

Последвайте канала на

Теодора Павлова
1990 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини