-
17 юли 2021 13:48
- 3988
- 3
Няма да има задължителна имунизация срещу COVID-19. Това обещание се надпреварваха да дават политиците от момента, в който се заговори за ваксина. След първоначалните препятствия пред разпределението на ваксините в Европа, недоволството от лошата организация и опашките за доза спокойствие, а след това оптимистично увеличаване на имунизираните, процесът забави темпото си. Въпреки относително ниската заболеваемост в момента, вече никой не се съмнява, че през есента ни очаква нова Covid вълна. От страх, че отново ще останем в къщи, а икономиката ще се задъха, в някои европейски държави прибягнаха до постепенното въвеждане на задължително ваксиниране - в Италия и във Франция за здравните работници, в Гърция - за работещите в старческите домове, в някои провинции на Австрия анти COVID ваксината е условие за започване на работа в лечебните заведения. Ваксинационният сертификат се превръща в лесен пропуск при пътуване в чужбина, пък и до заведения, кина и театри.
"Действително, като че ли тихомълком идва задължителната ваксинация. Честно казано, за някои сектори и професии дори ми се струва оправдано и правилното решение. Но - и тук искам дебело да подчертая - трябва много да внимаваме да не се ограничават грубо гражданските свободи", казва Паул Нолте за БНР, социолог и професор по съвременна история в Свободния университет в Берлин.
Обявеното от френския президент затягане на мерките, включително задължително имунизиране за някои професии, изкара хиляди на протест, но същевременно драстично увеличи броя на французите, които си записаха час за ваксиниране - близо един милион за един ден. Срещу по-строгите мерки протестираха и в Гърция. Задължителната ваксина ли е цената, която трябва да платим, за да се върнем към нормалния си начин на живот, проф. Нолте?
"Важно е, с какви методи се налага ваксинацията, как се контролира и какво следва при неспазване на изискването за задължителна имунизация, каквато между другото имаме срещу други опасни болести. В същото време моралният и общественият натиск да се ваксинираме расте. В цяла Европа се води все по-интензивна дискусия по темата - за кои професии ваксинацията да бъде задължителна, дали това са само лекарите, учителите, социалните работници, или трябва да помислим и за други сфери?
Предполагам, всеки разумен човек иска по-бързо да достигнем така наречения колективен имунитет и да си върнем нормалния живот. Една от възможностите е имунизацията, но не смятам, че хората, които по най-различни причини не искат да се ваксинират, трябва да бъдат санкционирани по какъвто и да е начин. Трябва да намерим някакъв среден път, приемлив за всички. Сигурен съм, че ще успеем".
Възможно ли е обаче неспазването на обещанието, че ваксините няма да станат задължителни, да предизвикат протестна вълна, да мотивират антиваксърите и демонстрантите, които миналата година протестираха срещу ограничителните мерки и поставяха пандемията под въпрос, отново да излязат на улицата?
"В момента броят на новите случаи отново пълзи нагоре, макар и заболеваемостта да остава много ниска. В цяла Европа ситуацията е сравнително спокойна, хората се наслаждават на лятото, радват се на отпадналите ограничения, виждат се с приятели, посещават заведения, кина и театри. Това добро настроение намалява нагнетеното социално напрежение през зимата, когато бяхме затворени. Колко дълго обаче ще продължи тази глътка въздух, не мога да кажа".
А как гледате на опасенията, които се чуват все по-често в Европа, че вървим към двукласово общество, разделено на ваксинирани и неваксинирани?
"Не мисля, че вървим към двукласово общество. Ситуацията остава много динамични времена. Макар и бавно, ваксинацията напредва. Много от отговорите на въпросите, които си задаваме сега, ще научим през есента - зависи дали ще има и колко силна ще е следващата върна и как ще ни се отрази в зависимост от постигнатото темпо на имунизацията".
Какви следи оставят ограниченията, през които минахме, какви социални и политически последствия от пандемията виждате още сега, преди тя да е отшумяла, проф. Нолте?
"В момента преобладава чувството на облекчение, връщаме се към нормалното всекидневие. Но в дългосрочен план няма как тази пандемия да не остави трайни следи в съзнанието ни. Ще трябва да се научим да живеем с вируса, той няма да си тръгне скоро и лесно. Отново ще има ограничения на гражданските ни права, на свободата ни на придвижване.
Разбирам притесненията на хората, че ще живеем още дълго като под похлупак, контролирани и надзиравани „от горе“, макар че живеем в демокрация. Нещо повече - разбирам притесненията на някои хора, че ще започнем сами да си налагаме ограничения. Това ме притеснява".
Последвайте канала на
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?
Свързани новини
Увеличава се броят на заболелите от сезонен грип и Covid-19 в Гърция
10 януари 202506:56
Нова болест, по-страшна от коронавируса: какво се знае за новата ситуация в Китай?
06 януари 202511:45
Пет години след началото на пандемията СЗО отново иска от Китай информация за произхода на COVID-19
30 декември 202422:37
COVID-19 създава клетки убийци, които атакуват тумори
20 ноември 202415:04
Изследване откри кръвни маркери, свързани със сърдечносъдови проблеми при дълъг Ковид
31 октомври 202422:40
В Кипър започва ваксинационната кампания срещу Covid-19 и сезонния грип
16 октомври 202408:06
Ръст на случаите на грип и COVID-19 в Гърция
15 октомври 202416:05
Лудогорец надви швейцарския шампион с гол в последната минута
1/4-финал №4 за Купата: Берое 0:0 Монтана! Следете мача ТУК!
Томаш: До 1-2 дни ще имаме нови футболисти
Отлични новини! ФИФА отмени наказанията на Ботев (Пловдив)
Душан Косич: Фокусиран съм отборът да запази елитния си статут
Четвърти футболист напусна ЦСКА - София за последните 24 часа
Коментари 3
Добави2021.07.17 | 15:41
2021.07.17 | 15:30
Добави коментар
Водещи новини
Бизнесът ще получи компенсации за скъпия ток за период от три месеца
10 януари 202517:39
Венко Сабрутев: Има преса срещу ПП, които сме главни радетели да се смени главният прокурор
10 януари 202518:48
Цветлин Йовчев за Кирил Петков и сенсея: Не трябва да обръщаме чак толкова голямо внимание на тази случка
10 януари 202517:40
Васил Тончев: По целия свят се надига антиглобалистка вълна, която няма да подмине и нас
10 януари 202517:47
Председателката на КЗП забрани със заповед мобилните оператори да вдигат цените
10 януари 202517:00
Водещите новини! До неделя става ясно ще има ли кабинет на ГЕРБ, БСП и ИТН. Има само един начин Гренландия да стане част от САЩ (и още…)
10 януари 202519:05
Дрогиран шофьор без книжка се опита да прегази полицай, последва гонка
10 януари 202517:36
Милен Керемедчиев: Няма смисъл - Доналд Тръмп е осъден престъпник, който няма да бъде наказан по никакъв начин
10 януари 202518:57
Осъдиха Доналд Тръмп
10 януари 202517:15
2021.07.17 | 20:00