-
15 март 2019 12:04
- 486
- 1
Необходимо е да се възстанови практиката за приготвяне на лекарства за деца в аптеките, каза днес във Варна проф. Милен Димитров, зам.-декан на фармацевтичния факултет на Медицинския университет в София и председател на Българската асоциация за специфични лекарствени форми. По думите му това ще прекрати вредната в момента практика децата да се лекуват с медикаменти за възрастни, като се делят на различни части.
Като цяло при лекарствата, които се произвеждат, не се предвиждат дозировки за деца под 5-6 месечна възраст, обясни Димитров. По думите му това е проблем за цяла Европа. Детето не може да се разглежда като умален възрастен, то расте и е трудно и скъпо да се произвежда продукт, който да покрива всяка възраст, обясни експертът.
Той припомни, че у нас в миналото е имало практика аптеките да приготвят конкретни лекарствени състави за болния, независимо дали в течни или твърди форми. Трябва да се възстанови тази персонализирана терапия, педиатрите да започнат да я изписват, а фармацевтите - да я прилагат, посочи Димитров. Той уточни, че преди всичко обаче родителите трябва да знаят, че има по-добри начини на лечение за техните деца в сравнение с масовите продукти.
Вече се работи активно по прилагането на 3D и 4D-технологиите при приготвянето на персонални лекарства, допълни Димитров. По думите му отпечатването на една таблетка на такъв принтер отнема около 2 минути. Той изрази увереност, че иновативните технологии ще навлязат масово до 10-15 години.
Проф. Димитров е сред лекторите на първата международна педиатрична научно-практическа конференция "Заедно за децата на България!", организирана от комисията по здравеопазване към Общинския съвет в крайморския град. Форумът се провежда със съдействие на медицинските университети в София и Варна и е под патронажа на кмета Иван Портних. В конференцията участват лекари, фармацевти и представители на неправителствени организации, а лекторите са водещи специалисти от Великобритания, Германия, Сърбия.
Пред медиите председателят на комисията по здравеопазване към ОбС-Варна доц. Антоанета Цветкова съобщи, че още през настоящата година Варна ще бъде домакин на Лятно училище за лекари и фармацевти по проблемите на персонализираното лечение на деца и възрастни хора. Лекторите ще бъдат чуждестранни експерти.
Последвайте канала на
Свързани новини
Очаквайте: Божидар Искренов в "Гостът на Sportal.bg"
Хора от три политически партии дойдоха на "Колежа"
И Андерлехт следи Марин Петков
Звезда на Лудогорец мечтае за Премиър лийг
Мъгла около Ботев (Враца), предлагат намаляване на заплатите на играчите
Ювентус най-после спря серията от равенства и се поздрави с юбилеен успех
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Къде кучето на изчезналия Ники заведе майка му?
23 декември 202410:11
Как биха гласували българите, ако отново отидем на избори?
23 декември 202408:12
СОС избира временен кмет на район "Искър"
23 декември 202408:54
Министърът на туризма: Няма решение за липсата на кадри по зимните курорти без вкарване на работна ръка от чужбина
23 декември 202409:20
Огромна трагедия на хижа Безбог, откриха мъртва жена
23 декември 202410:37
Затвориха Прохода на Републиката заради снегонавявания и закъсали тежкотоварни автомобили
23 декември 202410:17
БДЖ съобщи за отменени и закъснели влакове поради технически причини
23 декември 202408:43
Собственици на имот на бул. "Тодор Каблешков" блокираха пускането на най-новата част на булеварда
23 декември 202408:49
Тръмп обеща да сложи край на „транссексуалния делириум“ и незаконната миграция още в първия ден на власт
23 декември 202409:47
2019.08.11 | 09:48
Защо само за деца, а за в. хора не може ли.?! При кожни заболявания, алергии и сие се изписват... НЕ на дискриминацията!?!!