Биолози откриха устойчив антибиотик в конски тор

  • 17 март 2015 13:25

  • 2055
  • 0
Биолози откриха устойчив антибиотик в конски тор
©

Европейски биолози са открили вещество, унищожаващо бактерии. То е открито в често срещана гъба, вирееща в конски тор, съобщи БТА.

В основата на антибиотика е съединението копсин, който е протеин. Направените лабораторни тестове са показали, че то има същия ефект върху бактериите като традиционните антибиотици.

Проблемът с устойчивите бактерии става все по-голямо предизвикателство пред учените. Антибиотичната резистентност е сериозна заплаха за здравето на глобалното население, което дълго време приемаше за даденост, че антибиотиците винаги ще бъдат на разположение за лечението на бактериални заболявания.

Научната общност се надява, че ще намери решение на проблема, разработвайки нови антибиотици, които да заменят губещите способността си да се борят срещу инфекции, като например туберкулоза.

Изследователски екип от Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих смята, че е намерил разрешение на проблема.

Учените са култивирали гъбата в лаборатория заедно с няколко различни типа бактерии и са установили, че тя унищожава някои от тях. По-нататъшно изследване е показало, че произвежданият от Coprinopsis cinerea копсин е отговорен за антибиотичния ефект.

Копсинът е протеин, за разлика от традиционните антибиотици, които често са непротеинови органични съединения. Въпросният белтък принадлежи към групата на дефензините - клас малки протеини, произвеждани да противодействат на болестотворни микроорганизми. Човешкото тяло също произвежда дефензини в кожата и лигавиците, за да се защитава срещу инфекции.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
2055 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини