Български учени създадоха прототип на човешка кожа за проучвания в областта на медицината и фармацията

  • 03 октомври 2024 17:01

  • 498
  • 0
Български учени създадоха прототип на човешка кожа за проучвания в областта на медицината и фармацията
© pixabay

Изследователи от отдел “Растителна клетъчна биотехнология” към Център по растителна системна биология и биотехнология (ЦРСББ) съвместно с лаборатория по Метаболомика при Българска академия на науките (БАН) разработиха иновативен за България 3D модел на човешки епидермис, с цел проучвания в областта на медицината и фармацевтичната индустрия, съобщиха от пресцентъра на Центъра по растителна системна биология и биотехнология (ЦРСББ).

Разработката включва прилагането на специализирани техники за възпроизвеждане на сложната физиологична структура и защитна функция на човешкия епидермис. Експерименталният епидермален прототип пресъздава най-външния слой на човешката кожа, която е най-големият орган в човешкото тяло.

Моделът дава възможност на изследователите да провеждат високотехнологични клинични проучвания за тестване на биологичните ефекти и пропускливостта на лекарства и козметични формулировки, като минимизират използването на животни в научните експерименти. В момента върху разработения модел учените в ЦРСББ и БАН извършват изследвания, свързани с фотостареенето на кожата, причинено от UVA и UVB лъчите и постигането на слънцезащитна превенция с натурални продукти.

Прибираме се от море с акне „Майорка“

“Световният пазар на фотопротективни продукти възлиза на близо 10 милиарда евро на година. Голяма част от тях са базирани на основната съставка титанов диоксид, който в бъдеще ще бъде ограничен за употреба върху човешката кожа. Затова световна тенденция в момента е търсенето на природни алтернативи за създаване на фотозащитни продукти с цел предпазване на кожата от стареене”, отбелязва проф. д-р Милен Георгиев, ръководител на научната разработка и на отдел “Растителна клетъчна биотехнология” в ЦРСББ.

Изследователите в ЦРСББ и БАН прилагат иновативния епидермален модел в проучванията си и демонстрират условия на стареене на кожата, използвайки уникална за България UV камера, която възпроизвежда целия спектър от UV лъчи, посочват от ЦРСББ. Това им позволява да изследват изолирани от лечебни растения растителни вещества върху новосъздадения прототип и да проучват тяхното влияние върху процеса на фотостареене.

Вече има идентифицирани няколко природни вещества от ендемични за България растения - като Родопския силивряк, които проявяват високи фотозащитни свойства и имат значителен потенциал за предпазване от UV индуцирано стареене на кожата. Предстои тези открития да бъдат патентовани за производство на органични слънцезащитни продукти с антистареещ ефект, допълват от екипа на ЦРСББ.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
498 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини