Доц. Антон Тонев: Един от големите проблеми е, че някои лекарства не се маркират като възможни за продажба само в България

  • 20 декември 2022 10:15

  • 504
  • 0
Доц. Антон Тонев: Един от големите проблеми е, че някои лекарства не се маркират като възможни за продажба само в България
© Булфото (архив)

МЗ се оправда, че липсващите в аптечната мрежа лекарства са налични по складовете, но хората продължават да си ги набавят от чужбина.

„Наблюдаваме една уж предвидима ситуация, в която поради липса на ясни правила във фармацевтичния сектор, са възможни  изкривявания“ Това коментира пред БНР доц. д-р Антон Тонев, който е депутат от ПП и председател на Комисията по здравеопазване в НС. Той очаква да чуе каква е стратегията на изпълнителната власт.  Казва, че има диалог със здравното ведомство, но все още не е получил чакания от месец ноември анализ на начина, по който се внасят и изнасят лекарства в страната.

МЗ: Отговорността за състоянието на белодробната болница във Варна е на общината

„Информацията, която трябва да се обработи е обемна. Чакаме доклада, за разберем къде се  е скъсала връзката между търговеца на едро и този на дребно. Тогава бихме могли да предложим промяна в правилата“.

Паралелният внос е чувствителна тема, в която интересът е много голям, отбеляза още доц. Тонев.

„Това е система, която обхваща ЕС. В други страни работи по-добре, защото е балансирана и стимулите са поставени на правилното място. Има различни концепции. Първо трябва да мислим за нас, но ни се налага да мислим и за това, че сме част от голям отбор. Една от възможните гледни точки е наличностите  в складовете на едро да станат видими за търговците на дребно и за някакъв контролен орган“.

 

Един от големите проблеми в нашата система е, че някои от лекарствата не се валидират - т.е. не се маркират като възможни за продажба единствено и само в България, заяви той.

„Отделни флакони или партиди започват да се продават в Европа.Когато може да проследим пътя на едно лекарство и то попадне в Европа, става въпрос за легален износ. Но има такива, които не минават по легалните стъпки. ЕС ни пита защо не са били използвани в България, за където са предназначени“.

Трябва да помислим за принципите на работа на Изпълнителната агенция по лекарствата, посочи още доц. Тонев.

Да я подпомогнем с правила и закони, за да има по-голяма отговорност и възможност за дистанционни проверки“.

Доц. Антон Тонев коментира и трудната ситуация, в която е „Тубдиспансера“ във Варна.

„Това е общинска болница, която дълги години е била крепена с общински пари. Енергийно неефективната сграда е трупала дългове за ток и режийни разходи. Има забавяне на заплати в рамките на година. Едно от решенията е болницата да припознае тази губеща клиника. Друго възможно решение е прехвърляне на собствеността върху държавата“.

Като проблем той открои и начина на заплащане за инфекциозните болести.

„Все още се заплащат по клинична пътека. Все едно да се заплащат на пожарникарите за изгасен пожар. Не може една област да получава пари, когато обществото страда“.

Доц. Тонев коментира и предложението на БЛС за промяна в механизмите на заплащането на лекарите спрямо специалността, района, в който се намира лечебното им заведение, клиничните пътеки и нивата на инфлацията.

 „Това е първото правилно предложение. То стъпва върху обективни критерии. Правено е от икономисти. Трябва да бъде огледано и оценено. Трябва да започнем да сравняваме заплатите не с останалата част от икономическата ситуация в България, а в Европа. Да вложим европейски критерии. Да покажем, че лекарите са добре оценени. Трябва да вървим към изравняваме на лекарските и сестринските заплати с европейските. Това е постижимо в рамките на няколко години“

Последвайте канала на

Радина Лазарова
504 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини