Какви средства бяха изразходвани за борбата с COVID-19?

  • 16 декември 2020 14:37

  • 1433
  • 2
©

5 326 991 лв. са постъпили по дарителската сметка за борба в COVID-19 в БНБ до месец ноември. Това заяви министърът на здравеопазването проф. д-р Костадин Ангелов по време на заседанието на Комисията по здравеопазване в парламента във връзка с разходването на средства във връзка с борбата с COVID-19, предаде репортер на Novini.bg.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33059

В DMS кампания, към 30 ноември, са събрани 432 393 лв., като от тях 431 809 лв. са били предоставени на Националния център за трансфузионна хематология за купуване на два апарата за автоматична плазмафереза, на ортопедичната болница в Горна баня, на МБАЛ-Монтана, на МБАЛ-Шумен и на МБАЛ - Силистра за апаратура, на МБАЛ - Ловеч за оборудване на лаборатория.

С близо 3 млн.лв. от бюджетната сметка на МЗ са осигурени тестове, реактиви за PCR-тестове, за бързи тестове за антитела и за антигенни тестове. МЗ е получило дарение в натура от Китай, както и дарения на предпазни средства, лекарства, дезинфектанти, апаратура, китове, гориво от български физически и юридически лица. От агенция "Митници" са били предоставени конфискувани стоки - защитни маски, антибактериален гел, предпазни шлемове, медицински маски. Всички дарения в натура постъпват в базата на БЧК в село Лозен, отчете министър Ангелов.

С 25 млн.лв. от ОП "Региони в растеж" са купени 225 апарата за белодробна вентилация, 6 - за автоматична екстракция при извършване на PCR изследвания, защитни маски, очила, еднократни и многократни защитни гащеризони, калцуни. Със средства от бюджета на МЗ за над 11 млн.лв. са купени лекарства, бързи тестове, PCR -тестове, консумативи, лични предпазни средства за работещи в системата на здравеопазването.

Официално! Електронните направления и рецепти са разрешени

Извън средствата по оперативните програми и даренията, МЗ е предоставило 2 848 570 лв от бюджета си на болниците. На второстепенни разпоредители са предоставени за оборудване на лаборатории над 220 хил. лв. Авансовите възнаграждения в 195 болници, платени за ноември, са 58 млн.лв., посочи още той.

Министерство на здравеопазването изпълнява проект за защита на медицинския персонал, борещ се с пандемията. Предоставят се допълнителни възнаграждения на медицинския персонал, борещ се на първа линия стана ясно от думите му. За месец март на лекарите, даващи дежурства в COVID отделения са изплатени над 5 милиона лева, през април средствата са над 9 милиона, за месец май са над 10 милиона, за юни – над 11 милиона, юли – над 12 милиона, август – над 17 милиона, септември – над 17 милиона, октомври – над 26 милиона, за ноември са предоставени авансови средства, за декември предстои плащане за 10 милиона лева, както и още 15 милиона за закупуване на бързи антигенни тестове, обяви здравният министър.

Министър Ангелов подчерта, че независимо каква е цената на даден медикамент, НЗОК го продава на договорената цена след проведени конкурси, т.е. най-ниската стойност.

Министърът на здравеопазването категорично ще настоява производителите на ваксини срещу COVID-19 да отговорят ясно на всички въпроси на гражданите. "Личният ми ангажимент е да създадем максимално отворена информационна кампания за гражданите; това е важно, защото в момента започват да се дават едни отговори, преди те да са ясно обявени от фирмите производители", увери той.

В хода на кампанията Министерството на здравеопазването под никаква форма няма да препоръчва конкретна ваксина или да насърчава хората да избират конкретна ваксина, увери министър Ангелов.

"Нито ще бъдем дистрибутори на конкретна ваксина, нито представители, подчерта той. Ще обясним, че ваксинирането е пътят към спасението и към прегръдките, към нормалните човешки отношения", каза още министър Ангелов.  

За разходите по логистиката на целия процес министър Ангелов обясни, че осигуряването на хладилни вериги и транспорт ще са от републиканския бюджет. Една част от разходите - за поставяне на ваксините, ще бъде поета от НЗОК като плащане към лекарите, които ще поставят ваксината. Друга част от разходите ще бъде поета от фирмите производители, добави още той.

Във връзка с цената на PCR тестовете, проф. Костадин АнгеловКостадин АнгеловКостадин Ангелов е роден на 7 юни 1977 г. Завършва Медицинския университет в София през 2004 г. обясни, че цената от 60 лева се изплаща на всички лаборатории – държавни и частни, като така са защитени правата на всички български граждани.

Последвайте канала на

Повече за Коронавирус

corona
Мая Йорданова
1433 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
г-н Министър

2020.12.16 | 15:27

1
ЗА АКУШЕРКИТЕ ПАРИ КОГА!!!??!?!?!?
Даа

2020.12.16 | 16:03

2
А за ватманите ?

Добави коментар

Водещи новини