-
06 ноември 2019 08:04
- 596
- 1
Психоклиматът на работното място на здравните служители често не е добър и това е сред причините младите лекари да напускат страната и да търсят реализация в чужбина.
Това са само част от изводите от националното проучване за отсъствието от работа заради психосоциални рискове в сектор "Здравеопазване", направено от КНСБ. То е направено в периода 1 май - 30 октомври. В него са взели участие 53 лечебни заведения, 1245 анкетирани, сред които 408 лекари и 138 санитари.
"Недостатъчното финансиране и липсата на персонал е изключително стресогенен фактор. Защото липсата на удовлетворение от това, което правиш, и липсата на признание са изключително стресогенни", заяви в сутрешния блок на БНТ д-р Иван Кокалов, вицепрезидент на КНСБ.
Начинът на управление на самите дейности и отношенията между персонала са друг фактор.
"Това, което и мен ме учуди, е че един огромен процент - над 60% казват, че като следствие на тези стресогени и организация на работата, страдат от мускулно-скелетни заболявания. Казвам го, защото следващите три години Европейската фондация Билбао (при безопасност и здраве при работа) е определила за борба срещу мускулно-скелетните заболявания", допълни д-р Кокалов.
"Постоянното говорене за реформа, липсата на яснота - на къде ще се върви, как ще се върви, са също много стресиращи. Системата е консервативна и тя трябва да се планира постоянно - и разходи и дейност. И когато постоянно ви стресират, че натам ще се върви, това ще се финансира (това важи и за работодателя), реформата става стресогенен фактор за всички", коментира д-р Кокалов.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Путин разпореди серийно производство на ракетите „Орешник“
22 ноември 202419:38
Зеленски: Светът трябва да даде сериозен отговор на Путин
22 ноември 202422:50
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05
2019.11.07 | 11:52
Стреса е най-малкия проблем за здравеопазването.Той е съпътстващ професията.Проблема е в кадровата политика на държавата.Скоро няма да има лекари в първичните звена ,като Лични лекари,така и специалисти .Не говоря за тесните специалити и изобщо.Говори се само за пари те са важни,но когато няма кадри не вършат работа.Един правоспособен лекар става за 10-12г.След толкова години само ЛЛ ще са на половина за другите структури няма да е по-добро положението.Това засяга Националната сигурност.Явно на Държавата й е все едно за хората,за селата и малките населени места.Хората ще бъдат натоварени с допълнителни разходо за да намерят мед.помощ.Това ще породи още корупция и негетивизъм към нас.