-
06 ноември 2019 08:04
- 596
- 1
Психоклиматът на работното място на здравните служители често не е добър и това е сред причините младите лекари да напускат страната и да търсят реализация в чужбина.
Това са само част от изводите от националното проучване за отсъствието от работа заради психосоциални рискове в сектор "Здравеопазване", направено от КНСБ. То е направено в периода 1 май - 30 октомври. В него са взели участие 53 лечебни заведения, 1245 анкетирани, сред които 408 лекари и 138 санитари.
"Недостатъчното финансиране и липсата на персонал е изключително стресогенен фактор. Защото липсата на удовлетворение от това, което правиш, и липсата на признание са изключително стресогенни", заяви в сутрешния блок на БНТ д-р Иван Кокалов, вицепрезидент на КНСБ.
Начинът на управление на самите дейности и отношенията между персонала са друг фактор.
"Това, което и мен ме учуди, е че един огромен процент - над 60% казват, че като следствие на тези стресогени и организация на работата, страдат от мускулно-скелетни заболявания. Казвам го, защото следващите три години Европейската фондация Билбао (при безопасност и здраве при работа) е определила за борба срещу мускулно-скелетните заболявания", допълни д-р Кокалов.
"Постоянното говорене за реформа, липсата на яснота - на къде ще се върви, как ще се върви, са също много стресиращи. Системата е консервативна и тя трябва да се планира постоянно - и разходи и дейност. И когато постоянно ви стресират, че натам ще се върви, това ще се финансира (това важи и за работодателя), реформата става стресогенен фактор за всички", коментира д-р Кокалов.
Последвайте канала на
Свързани новини
Фантастично! Алберт Попов триумфира в слалома в Мадона ди Кампильо
Барса сломи Атлетик и е на финал, но и ВАР помогна
Тотнъм нанесе едва втората загуба на Ливърпул от началото на сезона
Ланс си хареса още един футболист на ЦСКА - София?
Ужасяващ епизод с Бентанкур в първите минути на Тотнъм - Ливърпул
Спартак понесе ново разочарование в Европа
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Депутатите приеха на първо четене промените в Закона за съдебната власт
08 януари 202520:27
Депутатите приеха на първо четене и петте законопроекта за промени в ИК
08 януари 202518:55
Проф. д-р Пламен Киров: Вместо да изберат нов ВСС, депутатите внасят каскада от закони, за да спрат конкретен човек
08 януари 202518:07
Журналистът Стояна Георгиева: Борисов по-скоро не иска да прави правителство
08 януари 202519:04
Провалиха се преговорите за нов КТД в Столичния автотранспорт
08 януари 202519:52
АПИ има вина за катастрофата на АМ „Струма“, при която загинаха 45 души от Северна Македония
08 януари 202521:39
Водещите новини! Два пъти над нормата е замърсяването на въздуха в София. ЕК отговори на Тръмп, намекна за „съвместна отбрана между държавите от ЕС“
08 януари 202519:24
Огненият ад в Лос Анджелис: Бен Афлек е евакуиран, домовете на Том Ханкс и Стивън Спилбърг опустошени
08 януари 202518:16
Огромен крокодил разкъса многодетна майка
08 януари 202520:22
2019.11.07 | 11:52
Стреса е най-малкия проблем за здравеопазването.Той е съпътстващ професията.Проблема е в кадровата политика на държавата.Скоро няма да има лекари в първичните звена ,като Лични лекари,така и специалисти .Не говоря за тесните специалити и изобщо.Говори се само за пари те са важни,но когато няма кадри не вършат работа.Един правоспособен лекар става за 10-12г.След толкова години само ЛЛ ще са на половина за другите структури няма да е по-добро положението.Това засяга Националната сигурност.Явно на Държавата й е все едно за хората,за селата и малките населени места.Хората ще бъдат натоварени с допълнителни разходо за да намерят мед.помощ.Това ще породи още корупция и негетивизъм към нас.