Бележим ръст при бъбречните трансплантации

  • 15 декември 2014 16:11

  • 2048
  • 0
Бележим ръст при бъбречните трансплантации
© Getty Images/Guliver

1100 души у нас чакат за трансплантация. 900 от тях имат нужда от бъбрек, а след тях се нареждат нуждаещите се от черен дроб, бял дроб, сърце и черва. Това съобщи директорът на Изпълнителната агенция по трансплантация д-р Марияна Симеонова на пресконференция за донорството в страната.

Тя уточни, че от началото на годината в страната са извършени 78 трансплантации от хора, изпаднали в мозъчна смърт.

Близо 900 души в България чакат за трансплантация на бъбрек, а около 3500 са пациентите на хемодиализа. Тази година обаче бележим фантастичен резултат при бъбречните трансплантации, категоричен е един от най-добрите нефролози в България проф. Емил Паскалев.

„Нашата работа ще е успеваема тогава, когато, ако за една година листата се е увеличила с 50 нови пациенти, а ние сме направили над 50 бъбречни трансплантации. Тази година наистина е така, въпреки всичко”, посочи специалистът.

Освен 78-те трансплантации, извършени през годината у нас от хора, изпаднали в мозъчна смърт, имаме и трансплантации от живи донори, допълни директорът на агенцията д-р Марияна Симеонова.

„От живи донори имаме пациенти, които са трансплантирани в Александровска болница и болница „Света Марина” във Варна, и пациентите, които са трансплантирани в чужбина. Стават още около 40, това са пациенти, които са за панкреас и бъбрек и също такива, които имат антитела, които ние имаме специалисти, но нямаме организацията, апаратурата и средствата, но съм сигурна, че и това ще се случи да започнат колегите да ги работят тук, тъй като те могат да го правя”, коментира д-р Симеонова.

Детските бъбречни трансплантации се извършват по-трудно, защото трупното донорство е ограничено, коментира проф. Емил Паскалев, нефролог в Александровска болница. Живото донорство на бъбрек от родител на дете също е силно затруднено поради физически особености на децата, особено под 10-годишна възраст.

Преди години имаше българо-френска програма за взаимодействие за трансплантиране на бъбреци на деца.

Срокът на тази програма, обаче, е изтекъл, коментира проф. Милан Миланов, завеждащ Централна реанимация в болница "Пирогов". Той посочи, че тогава болницата е поискала от Министерството на здравеопазването 2.5 млн.лв. за апаратура, но не е получила отговор досега и се надява това искане скоро да бъде удовлетворено.

Проблемите в областта на донорството и трансплантациите не произтичат от координаторите по донорство, а от процеси от преди години, довели до недоверие в лекарите, каза още Симеонова.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
2048 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини