Доц. Незабравка Чилингирова: След тежка вирусна инфекция консултирайте детето с кардиолог

  • 26 септември 2024 15:19

  • 689
  • 0
Доц. Незабравка Чилингирова: След тежка вирусна инфекция консултирайте детето с кардиолог
© pixabay

Профилактичен преглед при детски кардиолог е необходимо да се направи преди 7-годишна възраст, за да се изключат вродени сърдечни малформации, които могат да се проявят на по-късен етап. Специалистите съветват да се направи консултация с детски кардиолог и след прекарана тежка вирусна инфекция, за да няма увреждане на сърдечния мускул. Деца с наднормено тегло, главоболие и честа умора също е добре да минат през скрининг при кардиолог, за да се провери дали нямат повишено артериално налягане.

По повод Световния ден на сърцето – 29 септември, любимият на малки и големи кардиолог от Клиниката по кардиология на УМБАЛ "Света Екатерина" доц. Незабравка Чилингирова ще преглежда безплатно деца на възраст от 0 до 18 години.

Консултациите ще се проведат на 28 септември (събота) от 08.00 до 14.00 часа в лечебното заведение с адрес: гр. София, бул. „Пенчо Славейков“ 52А. Предварително записване на 0800 40 909 или 02/9159586 и 02/9159586.

"Флирт" повали 500 души на легло само за седмица

Методите за ранна диагностика включват преглед, ехокардиографско изследване, електрокардиограма, с която може да се установи ритъмно-проводна патология, холтер ЕКГ при оплакване от пристъпно сърцебиене и холтер за артериално налягане само в случаите, при които има индикации за високо кръвно артериално налягане.

Някои от симптомите, които подсказват, че детето трябва да посети кардиолог са честото боледуване от вирусни инфекции, по-бързата умора при игра, в сравнение с останалите връстници, по-обилното изпотяване, ненаддаването на килограми, по-силното неспокойство и тревожност.

За УМБАЛ „Св.Екатерина“ основен приоритет е ранният скрининг на социално значимите заболявания и засилване на здравното образование. Затова и лечебното заведение периодично организира безплатни профилактични прегледи за различни възрастови групи пациенти.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
689 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини