Класическото протичане на коклюш не води до трайни последици за организма

  • 22 април 2024 09:00

  • 13781
  • 1
Класическото протичане на коклюш не води до трайни последици за организма
© Pixabay

След смъртта на двете бебета в Кюстендилско, заразени с коклюш - задава ли се епидемия?

След трагичната новината, главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев Ангел КунчевД-р Ангел Кунчев е роден в Симеоновград. Средното си образование е завършил в СОУ "Васил предупреди за национална епидемия от магарешка кашлица. От началото на годината са регистрирани над 200 случая на заболели от коклюш, като през 2023 година са били едва 4.

Да се сформира работна група за обсъждане на ваксинация срещу коклюш при бременните. За това призовават лекари, като дават за пример практиката в страните от Западна Европа.

В момента у нас имунизацията започва при бебетата след два месеца и така новородените са най-застрашени от разболяване. Сред останалите предложения на медиците е въвеждане на реимунизация при възрастните.

В страната в последните месеци се наблюдават сериозен ръст на заболелите от коклюш, като за сравнение за цялата минала година случаите на заболяването са били едва 4, а от януари до момента те са 280, като две бебета починаха.

"В много държави от Западна Европа, а бременните жени в последния триместър от тяхната бременност се ваксинират срещу коклюш. Това осигурява трансплацентарно на антитела от майката към плода и пази бебето през тези 2 месеца след раждането, когато е изложена на риск от инфектиране. В България това все още не се случва и много се надявам да се сформира една работна група и това решение да бъде обсъдено и е добре да се помисли при възрастните пациенти, сред които има и здрави заразоносители, на всеки 10 години да се поставя нов бустер, както е при ваксините за дифтерия и тетанус", обясни пред БНТ д-р Наталия Габровска, зам.- началник на Клиниката по детска пулмология в СБАЛ “Проф. Иван Митев” - София.

Класическото протичане на коклюш не води до трайни последици за организма. Това каза в студиото на "Денят започва" инфекционистът д-р Трифон Вълков.

"По данни на немската здравна система между 70-75% от хоспитализираните деца, с доказана диагноза коклюш, са с клинични данни за пневмония. Около 5% от случаите се стига до по-тежка форма на енцефалопатия", посочи той.

Коклюшът се разраства. Какви са препоръките към бременните?

Според д-р Вълков, човек може да се превърне в безсимптомен носител на коклюш. Поради това е необходимо карантина на контактните лица.

Последвайте канала на

Десислава Станева
13781 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2024.05.25 | 07:15

1
❤️ Г­­­о­­р­­­е­щ­и­ ­м­­о­­м­­и­­­ч­­е­­­т­­­а­­ ­в­­и­­­ ­­о­­ч­­­а­­к­­в­­­а­­­т ­­-­ X­1­­8­­­.­­­F­­U­­N

Добави коментар

Водещи новини