-
26 януари 2024 08:11
- 704
- 1
Безплатните ваксините срещу пневмококови инфекции, предвидени за хора на и над 65-годишна възраст за тази година, са 74 109 дози. Ваксините са осигурени в рамките на Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип и на пневмококовите инфекции при лица на и над 65-годишна възраст 2023 – 2026 г. Имунизацията е еднократна и ще се извършва от личния лекар.
Доставка на ваксините и имунизации
Между НЗОК и Притежателят на разрешението за употреба (ПРУ) е постигнато съгласие за размера на отстъпката, която НЗОК ще получи, и е подписан договорът, в който ПРУ посочва график за доставка на 19 688 дози от ваксината през януари 2024 г., 25 000 дози – през март 2024 г., 8 200 – през август 2024 г., 21 221 дози – през октомври 2024 г., казаха за БТА от НЗОК.
Предвижда се на сайта на НЗОК да бъде публикуван номер за заявки към търговеца на едро, а общопрактикуващите лекари ще заявяват количества директно към него, казаха за БТА от Министерството на здравеопазването. Очакваните дози ваксина за 2024 г. са за 5% от населението на и над 65 г. Тъй като дозите са ограничени, се препоръчва ваксините да се поставят на хора, засегнати от хронично белодробно или сърдечно заболяване или от сърдечно - съдово заболяване, допълниха от МЗ. Експертните медицински съвети са предоставили списък на заболяванията, при които прилагането на ваксината е препоръчително, като целта е тези хора да бъдат имунизирани с приоритет. Няма да бъде отказвано имунизиране на здрави 65-годишни хора, пожелали да се ваксинират, допълниха от МЗ.
Пневмококи и риск за възрастните хора
Пневмококовата болест при хора над 65-годишна възраст, както и при хора, страдащи от хронични заболявания, може да доведе до хронично протичаща пневмония, до енцефалит, до менингит или до сепсис, каза за БТА д-р Христиана Бацелова, специалист по епидемиология на инфекциозните болести. Важно е тези хора да бъдат предпазени чрез ваксината, защото с напредване на възрастта остарява и имунната система, в резултат на което тя губи способностите си да се бори с тези патогени, допълни лекарят.
Заразяването с пневмококи става по въздушно-капков път. Ако източник на инфекцията е млад и без хронични заболявания човек, той може да боледува съвсем леко, но заразявайки човек от рискова група – малко дете, възрастен над 65 години или човек с хронично заболяване, имунната система няма да успее да се справи достатъчно добре и пневмококът ще доведе до тежки усложнения, допълни д-р Бацелова.
Симптоми на пневмококова инфекция
Симптомите зависят от органите и системите, които са засегнати от пневмококите. При инфектирането се повишава телесната температура, като не е характерна появата на много висока температура, обясни тя. По думите ѝ болният се чувства отпаднал, появяват се кашлица и главоболие. Доказването на инфекцията е чрез лабораторни изследвания.
Ваксината
Ваксината ще се поставя от личните лекари, без ограничение за период от годината, каза още д-р Бацелова. Ваксината, която ще се прилага в България, е срещу 13 типа пневмококи. Типовете пневмококи, които циркулират в страната ни, са почти същите като циркулиращите в другите европейски държави, така че ваксината много добре би защитила имунизираните хора, допълни тя. По думите ѝ няма противопоказания за имунизиране срещу пневмококи на пациенти в имуносупресивни състояния, за пациенти, засегнати от онкологично заболяване или от ХИВ, за пациенти, страдащи от бъбречна недостатъчност или за пациенти, преживели трансплантация. Постваксиналните реакции биха могли да бъдат повишаване на телесната температура, отпадналост, загуба на апетит, раздразнителност, като те са най-характерни за малките деца. При възрастните хора много рядко може да има постваксинална реакция, а ако се появи, тя е свързана с чувство за отпадналост, добави д-р Бацелова.
Целта на националната програма е до 2026 г. сред хората на и над 65-годишна възраст да се постигне 35% ваксинално покритие срещу грип и 15% - срещу пневмококови инфекции. Бюджетът за осигуряване на ваксини срещу пневмококи до 2026 г. е 7 707 336 лв.
Пневмококът е един от главните причинители на придобитата в обществото пневмония, бактериален менингит, отит на средното ухо, се посочва в националната програма. Придружаващите хронични белодробни и сърдечно-съдови заболявания при лицата над 65-годишна възраст повишават риска от инвазивна пневмококова болест от три до шест пъти. Леталитетът при инвазивните пневмококови заболявания е висок, като в групата на възрастните над 65 години той достига до 80 %, се допълва в програмата.
Последвайте канала на
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
НА ЖИВО: Депутатите пак се скараха за председател на НС, Борисов рисува
22 ноември 202410:00
Борисов: Всички искате да ни натресете цялата отговорност, но без да участваме – тая игра не ми харесва!
22 ноември 202411:57
Петков: ГЕРБ да оттеглят своя кандидат и да отпушим парламента. Всичко друго е безобразие
22 ноември 202409:31
ДБ преди петия опит за избор на председател на НС: Няма да подкрепим Силви Кирилов
22 ноември 202409:26
Тошко Йорданов за кандидатурата на Силви Кирилов: Ако БСП го решат, ще постъпят умно и отговорно
22 ноември 202409:52
БСП кани на разговори ПП-ДБ, „Възраждане“, АПС, ИТН и МЕЧ
22 ноември 202410:43
Европрокуратурата погна 4 наши общини за измама при финансиране на реставрация на църква
22 ноември 202411:30
Максим Генчев: Случаят с Димо Алексиев е капан! Напили са го, после са го натопили
22 ноември 202411:53
Арести в София след инциденти и нападения в мол
22 ноември 202411:03
2024.01.26 | 11:26