-
25 септември 2023 09:02
- 1275
- 3
Международен екип от учени съобщи, че е открил нов вирус, изолиран от седименти, донесени от дълбочина 8900 метра, съобщи електронното издание Юрикалърт.
Става въпрос за бактериофаг - вирус, който поразява и се размножава в бактерии. Това са най-разпространените форми на живот на планетата ни, твърдят изследователи.
"Доколкото ни е известно, досега този вирус е изолиран от най-голяма дълбочина в Световния океан", казва морският вирусолог Мин Ван, доктор на науките, от китайския Океански университет в Циндао.
Марианската падина, най-дълбокото място на Земята, достига почти 11 000 метра в най-ниската си точка на дъното на Тихия океан. Животът се запазва в дълбоката и студена тъмнина и "където има живот, можете да се обзаложите, че има и действащи регулатори", казва експертът. "В този случай - вируси".
Новооткритият заразява бактерии от вида Halomonas, които често се срещат в седименти от дълбоките морета и от хидротермалните извори - подводни образувания, подобни на гейзери, от които извира гореща геотермална вода.
Ван обясни, че анализът на генетичния материал от вируса е показал съществуването на неизвестно досега семейство в дълбокия океан. Освен това специалистите са получили нови данни за разнообразието, еволюцията и геномните характеристики на дълбоководните фаги и взаимодействията между тях и т.нар. гостоприемници.
При предишни изследвания специалистите използват метагеномен анализ за изучаване на вируси, които заразяват бактерии от разред Oceanospirallales, включващ Halomonas. За новото изследване екипът на Ван търси вируси в бактериални щамове, изолирани от техни колеги от същото китайско висше училище. Изследванията им са посветени на микробния живот в екстремни среди, включително в полярни региони и в Марианската падина.
Геномният анализ на новооткрития вирус, идентифициран като vB_HmeY_H4907, показва, че е широко разпространен в океана и има сходна структура с тази на своя гостоприемник.
Морският вирусолог Мин Ван заяви, че проучването насочва към нови въпроси и изследователски области, фокусирани върху стратегиите за оцеляване на вирусите в сурова, уединена среда - и как еволюират съвместно с гостоприемниците си. Новият вирус е лизогенен, което означава, че той атакува и се размножава в своя гостоприемник, но обикновено без да убива бактериалната клетка. При деленето й генетичен материал от вируса също се копира и разпространява.
В бъдещи проучвания, научният екип планира да изследва молекулярния механизъм, който стои зад взаимодействията между дълбоководните вируси и техните гостоприемници. Специалистите също така търсят други нови вируси на екстремни места, "което би допринесло за разширяване на разбирането ни" за тях, казва Ван. Специалистът е на мнение, че "екстремните среди предлагат оптимални перспективи за откриване на нови вируси".
Откритието на научния екип е представено в специализираното издание "Майкробайолъджи спектръм", допълва БТА.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ден 4 на Australian Open 2025: Дъжд прекъсна няколко срещи
Слабо първо полувреме и блестящ вратар не позволиха на Ливърпул да вземе реванш срещу Нотингам Форест
Ювентус записа 13-о равенство за сезона след зрелище с Аталанта в Бергамо
"Пчеличките" излъгаха Сити в добавеното време за зрелищно равенство
Челси отново разочарова, Рийс Джеймс донесе измъчена точка на "сините"
Везенков на познатото високо ниво при изключително драматична победа на Олимпиакос в Испания
Коментари 3
Добави2023.09.25 | 12:23
2023.09.25 | 12:23
Добави коментар
Водещи новини
Президентът връчва папката с мандата на ГЕРБ-СДС
15 януари 202506:53
За втори път: Депутатите разглеждат промените в Закона за съдебната власт
15 януари 202506:49
Южнокорейските власти арестуваха временно отстранения от власт президент Юн Сук-йол
15 януари 202506:33
Иран никога не е планирал да убие Доналд Тръмп, заяви президентът Пезешкиан пред американска медия
15 януари 202506:19
Байдън уведоми Конгреса на САЩ, че смята да извади Куба от списъка на държавите, спонсориращи тероризма
15 януари 202506:12
Знамената на Капитолия няма да бъдат спуснати наполовина на церемонията за встъпване в длъжност на Тръмп
15 януари 202506:52
Олаф Шолц: Животът на заложниците сега трябва да бъде основен приоритет
15 януари 202507:03
Какъв празник е днес?
15 януари 202506:54
Ето какво време ни очаква днес
15 януари 202505:59
2023.09.25 | 13:01