-
19 януари 2022 08:03
- 5135
- 4
В подема на петата Covid вълна проф. Георги Попов разказа за най-добрите методи на лечение на коронавируса, за най-ефективните лекарства срещу коварната болест, за важните изследвания при постковид синдрома, за това кога да очакваме една ваксина срещу целия коронавирус, а и за да ни покаже човешкото лице на пандемията - как при индивидуален подход на лечение и с поглед към психичното здраве на болния се постигат отлични резултати.
Ние сме в началото на петата вълна, като моите очаквания са в средата на февруари да достигнем пика. Имайки предвид бурния начин на разпространение на Омикрон, може да се достигне и до над 30 хиляди заразени на ден. Скритата заболеваемост е най-малко четири пъти по официалните данни.
Това не бива да създава предварителна паника у хората, защото всички тези ежедневно тиражирани цифри и данни създадоха у тях паника и депресия, което не бива да се подклажда и изтъква непрекъснато", каза пред БНР проф. Георги Попов.
"Засега се справяме доста добре с поемане на болните. Омикрон се яви в периода на низходящото развитие на Делта варианта. Но засега покачването на заболеваемостта е плавно. Делта варианта почти е претопен, като има разлики в лечението на двата вируса. В "Софиямед" изследваме от кой вариант е болен пациента и това ни помага много в лечението.
Заболяването е стръмно покачващо се, но лечимо и смятам, че ще се справим с тази вълна", изтъкна още проф. Попов.
Сред най-ефективните медикаменти за лечение на Covid-19 са моноклоналните антитела, ремдесивир - в началото на болестта и при съответните показания за болния - най-вече при тези с придружаващи заболявания.
Видният инфекционист посочи, че и при Делта варианта, за разлика от Омикрон, много успешно за лечение се прилагат моноклоналните антитела. В „Софиямед“ с огромен успех това вече се извършва амбулаторно за пациентите и не се налага те да остават за болнично лечение. Вече около 30 такива пациенти успешно са излекувани в доболнични условия.
"Нещо, което се прави и в Пирогов. Колеги от провинцията казват, че имат медикаментите, но не могат да ги приложат, защото не знаят как...Но лечението с моноклонални антитела действа, те блокират вируса и терапията после е по-лека", допълни проф. Георги Попов.
Той допълни, че "вече са отхвърлени от медицината, от големите мултицентрови проучвания лекарства като хидроксихлорохин, няколко антигрипни препарати като ремантадин, както и някои антиретровирусни препарати, Ивермектинът е не съвсем отхвърлен. Според някои протоколи работи и продължава да се използва за лечение, включително и в развити държави, в САЩ също. В България направихме многоцентрови проучвания и установихме, че има ефект само, ако се приложи в първите два дни".
По думите му в страната може временно да има недостиг на някои от медикаментите, но сега Министерство на здравеопазването много гъвкаво и бързо реагира на това.
"В България в рамките на общата доставка за страните членки на ЕС са доставени около 50 хиляди опаковки от двете нови лекарства срещу коронавируса - на „Пфайзер“ и на „Мерк“, но очакваме в най-кратки срокове да се изработи единен национален протокол за тяхното прилагане. Те са скъпи, най-вероятно ще могат да се изписват и от личните лекари в бъдеще, но за определен тип пациенти.
Ние с интерес наблюдаваме, че в държавите, в които вече се прилагат, има и определен скептицизъм", заяви лекарят.
В цялата картина на лечението на пациентите с коронавирус, особено във връзка с това те да не достигат до апаратна вентилация, проф. Попов изтъкна нещо много важно - да се гледа само на протокола за лечение, а да има индивидуален подход при лечението на всеки. "В това е силата на добрия лекар", каза проф. Попов.
По думите му в момента заразени с Омикрон са предимно млади хора, също и деца, като за няколко дни те се оправят. Лечението е предимно амбулаторно. Но тестовете в момента за Омикрон дават доста погрешна информация, предупреди лекарят.
Проф. Попов посочи също, че ако заразените достигнат 30 хиляди на ден, интензивните легла няма да са достатъчни. И проблемът ще е за възрастните и хронично болни, дори ваксинирани с две дози или вече преболедували възрастни хора - те ще бъдат засегнати от Омикрон. За момента интензивните легла са достатъчни за децата, като педиатрите ни са подготвени за Омикрон вълната.
Последвайте канала на
Свързани новини
Новият подвариант на COVID-19 e по-заразен
15 ноември 202410:22
Вижте кои са първите симптоми на новия щам ХЕС
23 октомври 202418:19
Проф. Кантарджиев: COVID-19 протича леко и за няколко дни
08 октомври 202410:37
Какви са симптомите на новия COVID
06 октомври 202410:06
COVID се завръща
17 септември 202409:56
Проф. Ива Христова: Новият вариант "Флирт" на Омикрон вече е в България
14 август 202415:34
Проф. Радостина Александрова разкри как можем да се предпазим от вируса „Флирт“
16 юли 202415:48
Левски се завърна на победния път срещу Локомотив (София)
Барселона се срина на "Балайдос" за пет минути въпреки аванс от два гола
Манчестър Сити бе сгазен от Тотнъм на “Етихад” за петата си поредна загуба и даде шанс на Ливърпул да се откъсне
Милан и Ювентус изиграха скучен мач и зарадваха отборите пред себе си
Генчев коментира слуховете за Уелтон, наставникът на "сините" обяви върху какво трябва да наблегне отборът
Ботев (Пд) се завърна на "Колежа" с победа
Коментари 4
Добави2022.01.19 | 10:05
2022.01.19 | 09:41
2022.01.19 | 09:22
Добави коментар
Водещи новини
Радев заминава за официално посещение във Виетнам
24 ноември 202406:00
Путин подписа закон, забраняващ рекламирането на живота без деца
24 ноември 202406:05
Германската външна министърка приветства постигнатото на КОП29 споразумение
24 ноември 202406:10
Канадският премиер Трюдо осъди насилието по време на протести срещу НАТО в Монреал
24 ноември 202406:07
Мъж бе убит след стрелба в квартала на израелското посолство в Аман
24 ноември 202406:13
Нощна атака с дронове срещу Украйна
24 ноември 202406:17
Почитаме Света Екатерина
24 ноември 202406:20
Денят е с тежка, нестабилна енергия, чести прояви на агресия
24 ноември 202405:54
Вятърът стихва, но утрините ще са мразовити
24 ноември 202406:28
2022.01.19 | 10:09