-
18 септември 2020 12:59
- 1262
- 0
Септември е месецът, в който започват много промени. И не, не става дума само за края на отпуските и старта на учебната година, но и за вирусните инфекции, които се активират отново. Има една специфична общност от хора, които попадат в особено рискова група - астматиците.
Рискът от усложнения сред тях е осем пъти по-висок в сравнение с останалите. Да не говорим, че в ситуацията покрай Ковид-19 те, заедно с пациентите със сърдечно-съдови заболявания и диабетиците, са в топ 3 на най-застрашени от усложнения и дори фатален край.
Очертава се още един сериозен аспект на заболяването - близо 70 на сто от пациентите с бронхиална астма са с лека форма на протичане. Проблемът масово при тях е, че не се лекуват, защото може да проявят симптоматика по-рядко и съответно неглижират състоянието си. А астмата е възпалително състояние и като всяко такова – ако не се вземат адекватни мерки и то навреме, ще прогресира. Именно тези хора, познати още като „тихото мнозинство” в научната литература, са главните действащи лица в днешния епизод на "Код здраве" с гост - специалистът алерголог на „Александровска” болница д-р Кремена Найденова.
Симптоматиката на заболяването включва задух, затруднено издишване, кашлица, свирене и тежест в гърдите. Формите на това възпалително заболяване на белия дроб се определят спрямо честотата и тежестта на оплакванията. Според тежестта на протичане се делят на лека, средно - тежка и тежка форма на астма. При бронхиалната астма проблемът в белия дроб е персистиращ, често пъти започва в ранна детска възраст, засяга млади хора, когато е алергична и обикновено се предшества от алергичен ринит, сезонният, познат още като сенна хрема.
„Това е рисков фактор, който често води до астма – 40 на сто от пациентите със сенна хрема могат да отключат и бронхиална астма. А 85-90 на сто от тези с астма имат и придружаващ алергичен ринит”, разяснява д-р Найденова. При тази форма оплакванията се проявяват един или два пъти месечно или по-рядко. „Но това не трябва да успокоява тези болни, а вместо това нека да прилагат терапията ежедневно”, категоричен е специалистът от „Александровска” болница.
Един от основните терапевтични подходи включва инхалаторни кортикостероиди, които действат на ниво бял дроб, с минимални странични ефекти.
„Често младите хора, когато чуят тази диагноза, я отричат и казват „за кратко се чувствам зле, няма нищо страшно”. Но това не е така, защото в един момент заболяването се влошава, то персистира”, отбелязва д-р Найденова.
Около 70 на сто от пациентите с бронхиална астма са именно с лека форма и не всички прилагат терапия. Често отиват в аптеката и сами си купуват т.нар. облекчаващи инхалатори, които само временно повлияват задуха и тежестта в гърдите, но това не решава проблема, защото не лекува възпалението. „Тези хора трябва да се консултират с лекар-специалист и да се обърне внимание колко често използват такива спасителни медикаменти, защото се смята, че ако това е над 3 пъти седмично, всъщност е опасно и крие редица рискове”, призовава за пореден път днешният ни гост.
По какъв начин се поставя диагнозата астма, какви са симптомите, последващите стъпки, както и още ценни съвети – вижте във видеото.
Кой е днешният ни гост накратко:
Д-р Кремена Найденова е специалист алерголог в София с над 7 години опит и научни интереси и публикации в областта на респираторна алергология, вкл. алергични болести на горни и долни дихателни пътища, с фокус върху алергични ринити и бронхиална астма. В момента разработва дисертация на тази тема.
Завършва Медицински университет Варна през 2012 г. Своята специалност Клинична алергология придобива през 2017 г. От тогава е редовен докторант в Медицински университет София. След дипломирането си през 2012 г. постъпва в Отделение Спешна медицина на МБАЛ ‘’Св. Анна” Варна. В периода от 2013 г. до 2017 г. е лекар-специализант по Клинична алергология в УМБАЛ „Александровска“ София. Към момента е част от екипа специалисти на УМБАЛ Александровска, ДКЦ Александровска, МЦ „Инспиро“. Провежда кожно-алергично изследване с битови, инхалаторни и хранителни алергени, анестетици за обща и локална анестезия. Осъществява диагностика и лечение на алергичен ринит, бронхиална астма, атопичен дерматит, уртикария, контактен дерматит, хранителна, медикаментозна, инсект-алергия.
Член е на Българския лекарски съюз, Българското дружество по алергология , Европейската академия по алергология и клинична имунология, Световната алергологична организация.
Ако тази тема ви е била интересна, но и полезна – абонирайте се за „Код здраве“ в
iTunes
Spotify
Google Podcasts
Soundcloud
Overcast
Castbox
Pocket Casts
Както и през RSS
Последвайте канала на
Свързани новини
Код здраве: Всичко за сколиозата
11 септември 202011:05
Код здраве: Всичко за макулната дегенерация
04 септември 202012:44
Код здраве: Пробив в откриването на невроендокринни тумори
28 август 202010:24
Код здраве: За лечебните свойства на меда и пчелните продукти
21 август 202011:47
Код здраве: Смешната лечебница на д-р Куку и д-р Пипи
15 август 202009:00
Код здраве: Не искате бръчки? Започнете Face Yoga
08 август 202011:30
Как да контролираме астмата?
07 май 202408:14
Децата с астма са изложени на риск от тревожност, установи австралийско проучване
05 април 202315:34
Код здраве: Смяната на сезона налага нова грижа за лицето
23 октомври 202015:40
Славия 0:1 Крумовград, гостите вкараха в края на първата част
България - Черна гора, Брандън Йънг титуляр за "лъвовете"
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
Салах: Разочарован съм, по-скоро съм вън от Ливърпул, отколкото вътре
Щутгарт и Торино с интерес към Петко Христов
Областна администрация София-град и Столична община подписаха договора за прехвърляне на собствеността на "Герена"
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
ПП-ДБ: Борисов за премиер е неприемливо, няма да участваме в търговия за постове
25 ноември 202417:19
В търсене на председател на НС: "БСП-Обединена левица" събира партиите, без ГЕРБ и ДПС-НН
25 ноември 202416:48
Кузман Илиев: Радев е добър политик, бих работил и с Пеевски, и с Борисов, и с Петков
25 ноември 202417:47
Димитър Ганев: Ако ПП-ДБ и ГЕРБ направят истиски разговор за кабинет, той няма да бъде пред медиите
25 ноември 202417:41
Ваня Григорова: За да няма сива икономика, трябва да премахнем тавана на осигурителния доход
25 ноември 202417:55
Очаква се скок в цената на водата
25 ноември 202417:07
От прокуратурата искат постоянен арест за трима от биячите в мола
25 ноември 202418:09
Шофьор на тролей е със счупени нос и ръка след побой от пътник в София
25 ноември 202418:11
Институтът за изследване на войната: Успехи на руската армия показват, че не може да се говори за патова ситуация във войната
25 ноември 202417:19