Губят или печелят болниците от лечението на пациенти с COVID-19?

  • 23 юни 2020 18:13

  • 2184
  • 6
Губят или печелят болниците от лечението на пациенти с COVID-19?
© Pixabay

Д-р Димитър Костов, директорът на МБАЛ в Шумен, коментира какви финансови средства получават болниците за лечение на пациенти с COVID-19. Пред БНР той каза, че има две линии, по които се получават парите.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33059

"Финансовите постъпления в болницата за тези пациенти са по две линии -  едната е по договор със Здравната каса, с което се заплаща лечението на пациента по тази клинична пътека, която е с цена 618 лв. До момента тези пациенти пролежават около 20 дни в болницата. Тоест се пада около 30 лева на ден, което би трябвало да покрива разходи по труд, медикаменти, битови разходи", обясни д-р Костов.

Добави още, че Освен по друга линия се получават пари за заплащане на персонала, който обслужва тези пациенти. Тези средства не влизат в бюджета на болницата, а са към заплатите.

Акад. Ангел Гълъбов пред novini.bg: Сега е пикът на COVID19 у нас

И бе категоричен - средставата не могат да покрият разходите.

Пред БНР той каза, че болницата по-скоро на загуба от лечението на пациенти с коронавирус.

Директорът даде пример с лечението в Шуменската болница на чужд гражданин с Covid-19 – разходите за този пациент са били към 4200 лева, което е доста повече от стойността на пътеката от 618 лева.

„От 25 пациенти, които сме приели до момента, няма такива, които са "леки" пациенти – всички са "тежки", с продължително лечение, част от тях са освен това неосигурени, за не получаваме никаква сума. Така че не мога да кажа, че печелим – напротив, болницата само губи от тези пациентист", подчерта още директорът на болницата в Шумен.

Последвайте канала на

Повече за Коронавирус

corona
Novini.bg
2184 6

Свързани новини

Коментари 6

Добави коментар

2020.06.23 | 18:53

1
Какво лечение ви гони?!?! Нали нямало лечение, нямало лекарства! Леглоден и храноден! А който стигне до реанимация, там по традиция си ги оставят на доизживяване. Който оцелее, оцелее. Там единствено се интересуват от хора, които могат да станат донори... Лечение ли, не търговия.

2020.06.23 | 20:41

6
Ами лечение си е . Лекуват се симптомите . Ако се наложи се слагат на кислородна терапия тези които дишат трудно . Тези които не могат да вече да дишат самостоятелно се интубират . Тази апаратура струва пари . Хората които следят за състоянието им работят с дежурства по 12 часа , облечени със скафандри . Някой от тях не виждат близките си по месец или два . Нали се сещаш , че никой не бачка за слава и всеки има семейство ? Ако такава търговия ти допада , пожелавам ти да да се уредиш някой ден с такава , че да видя песента , която ще запееш !
Калин

2020.06.23 | 20:35

5
Предишните данни бяха по около 2 хиляди за болен. Сигурен съм.....това казаха. Сега защо е различно? Предполагам, че е във връзка с изказването на Мангъров..... Колко е изгодно да те приемат в болницата, защото касата плаща доста добре!
Ама

2020.06.23 | 19:22

2
Нека най-накрая касата обяви колко струва пътеката Совид19.Така както са изнесени цените на другите пътеки,да изнесе и цената на Ковид19. В противен случай са далавери.

2020.06.23 | 20:25

4
Ами изкарано е , ама няма кой да види . 670 лева плаща , при средно 20 дена в болницата .
Хасан

2020.06.23 | 19:42

3
В САЩ са издали фактура за 55-дневното лечение на 70 годишен пациент от Covid-19 на стойност 1 млн. 181 хил. долара. Разходите са по-големи сьс по-надеждно лечение. Не си мислете, че дьржавата разполага с тия средства. Болниците много губят поради разходи за хигиена, непосещаване от страх на болни и затваряне на отделения или цялата болница поради заразата. Лекарите пьк не стига, че се заразяват, а май се заразяват от няколко места и при тях болестта май протича по-тежко. Защо в инф. отделения не спряха от работа лекарите с вьзраст примерно над 55 г.?

Добави коментар

Водещи новини