Специална техника бори стреса по време на коронавируса

  • 23 март 2020 15:45

  • 1649
  • 0
Специална техника бори стреса по време на коронавируса
© Pixabay

Нахлуването на коронавируса предизвика и още една пандемия – тази на паниката. Със своя непрекъснато растящ темп COVID-19 се превръща в източник на стрес за голяма част от населението.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33002

Една уникална техника обаче може да помогне на съзнанието да се отпусне и „да влезе в релси” на фона на извънредното положение в страната. Става дума за техника на ума, която експертите наричат „майндфулнес”. А методът се явява като начин да се справим с тревожността покрай коронавируса.

Самият термин идва от английски език и е съставен от две части –„mind„ със значение „ум” и „full” в превод „пълен”. В най-общ смисъл понятието се дефинира като фокусирано внимание и осъзнаване на всичко, което възниква в настоящия момент. Терминът има своя генезис в будизма и думата „sati”. Това означава особен вид съзнаване, чрез което се слага край на психическото страдание, благоприятствайки щастието и благополучието. Или по-просто казано - да обръщаш внимание на сегашния момент, „нарочно и без да осъждаш”.

Пийте топла вода сутрин, заложете на живата храна

За метода разказва психотерапевтът д-р Вилияна Малева. Според специалиста мозъкът е еволюирал така, че да сме максимално ефективни в това как да избегнем опасност, за да ни помогне да оцелеем.

„В мозъка има конкретни части, конкретни структури, които са специализирани в точно конкретни функции”, заяви д-р Малева.

От древни времена присъщо за човешкото същество е да се паникьосва.  Изпадайки в условия на силен стрес, една много стара част в мозъка се активира и започва да пречи на способността ни да мислим рационално.  

„Понякога нямаме контрол над действията си и просто реагираме първосигнално по примитивен начин”, смята психотерапевтът.

Когато паниката прекалено много ескалира, тя става много лесна за различаване чрез най-различни мисли. В условия на тревожност емоциите отключват чувство на ужас, че нещо лошо ще се случи. Телесните усещания също са индикатор за стрес. Когато човек се паникьоса, може да получи изтръпване на крайниците, ускорено сърцебиене, задух или да му се завие свят.

„Започва мислене в условия на сюреалистично усещане”, допълни д-р Малева, като посочи, че паниката може да отключи порочен кръг, от който трудно можем да излезем.

Чрез майндфулнес на съзнанието се дава предпоставка за адекватно мислене.

СЗО препоръчва: Останете физически активни

„Важно е качеството на вниманието, не какво правите, а как го правите. Не умът ни да е пълен с мисли, а ние да осъзнаваме тези мисли и какво се случва”, коментира специалистът.

Конкретна проява на техниката е целенасочено и с намерение да се фокусира умът върху сегашния момент.

„Умът по време на пандемия на паниката  мисли за най-лошите варианти какво ще се случи”, коментира психотерапевтът, като посъветва, че трябва да осъзнаем, че това са мисли и да се върнем към настоящето.

Другият момент при майнфулнес е изборът да се съсредоточим върху сегашния момент.

„Много често хората си блъскат главата в стената, мислейки си „това трябва да е така, това не трябва да е така”. Приемаме нещата такива, каквито са. Може да не е правилно, може да не е хубаво, може да е тъжно. Нещата са такива каквито са и ние трябва да се съобразяваме с действителността”, обясни още д-р Малева.

Майндфулнес гледа към настоящето и помага да се върнем към реалността, без да се изгубваме в мисли и тревоги. Благоприятният ефект на метода се крие и в това, че мозъкът става по-спокоен и дава здравословно разстояние между мислите и чувствата.

„Когато се дистанцираме от тези мисли и чувства те нямат толкова контрол върху нашите действия, ние придобиваме отново контрол върху действията си и ставаме господари на поведението си. Ако нямаме тази пауза, съответно пускаме се по течението и паниката ни управлява нас, паниката управлява нашите действия”, смята експертът, допълвайки, че чрез майндфулнес управляваме собствените си действия.

Специалната техника на ума позволява да бъдем гъвкави, да се приспособяваме към средата и да попаднем в златната среда на поведение по време на пандемията. Методът може да се практикува чрез медитация, която е най-често срещаният начин за съсредоточаване.

„Всяка дейност може да бъде изпълнена с майндфулнес. Важното е само да се съсредоточите 100% върху това, което правите и всеки момент, в който забележите, че умът не е върху това, което правите, да се върнете”, коментира специалистът.

Пулмолог: Коронавирусът е стрес тест за организма

Експертите съветват методът да се прилага по 5 минути на ден.

„Емоциите са заразни. Начинът, по който ние се чувстваме, точно както вируса, може да се предаде на други хора”, посочи още психотерапевтът.

Последвайте канала на

Повече за Коронавирус

corona
Веселина Спасова
1649 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Свързани видеа

Водещи новини