-
11 ноември 2019 13:07
- 788
- 2
Най-добрата българска спринтьорка Ивет Лалова за пета поредна година е посланик на образователната кампанията „Открито за диабета“.
Целта на инициативата е превенция на диабет тип 2, ранна диагностика и правилен контрол над заболяването. Кампанията се организира за осма поредна година от фармацевтичната компания Sanofi България. По данни на Международната диабетна асоциация броят на пациентите с диабет по света надвишава 425 милиона души.
Това показва, че всеки 11-ти човек по света има диабет и всяко семейство е засегнато от болестта. Ивет се включи в кампанията в навечерието на Световния ден за борба с диабета, който се отбелязва на 14 ноември, като измери кръвната си захар пред медии, за да насърчи хората да се изследват ежегодно. Инициативата „Открито за диабета“ осигурява безплатните профилактични измервания на кръвна захар и гликиран хемоглобин в 19 населени места в цялата страна (пълният списък може да бъде намерен на Sanofi.bg).
„Над 430 хиляди българи имат диабет, като близо половината от тях не са диагностицирани. 45% от сънародниците ни никога не са си правили изследване за диабет, въпреки препоръката подобен преглед да се извършва всяка година. Вярвам, че много хора ще последват примера ми, защото ранната диагностика на диабета и контролът над заболяването предпазват от усложненията.“, коментира Ивет Лалова.
„Постигането на добър контрол над диабета позволява на пациентите да водят пълноценен начин на живот. Тревожен е фактът, че всеки втори пациент, диагностициран с диабет, не постига препоръчителните нива на кръвна захар.
Затова хората с диабет задължително трябва да изследват поне веднъж годишно гликирания си хемоглобин. Доверете се на ендокринолога, защото той най-добре може да прецени кое е най-правилното терапевтично решение. Навременната промяна в лечението е ключова за постигане на добрия гликемичен контрол и да се избегнат усложненията, които могат да са сериозно инвалидизиращи. На определен етап от заболяването, инсулиновата терапия става най-ефективния начин да се намали кръвната захар и да се контролира диабета.
Необходимо е инсулинът да се прилага правилно и според целите и указанията, поставени от лекуващия лекар.“ допълни доц. Малина Петкова, ендокринолог в Университетска болница „Лозенец“. При неправилно лечение на диабета близо 1/3 от пациентите имат усложнения, свързани със зрението по данни на IDF.
1 Липсата на контрол над болестта увеличава риска от развитие на сърдечносъдови проблеми, а вероятността за появата на бъбречна недостатъчност е 10 пъти по-висока при пациентите с диабет.
Сред другите сериозни усложнения при недостигането на препоръчителните нива на кръвната захар е загубата на долен крайник, което се случва някъде по света на всеки 30 секунди.
2 Първи симптоми на диабета Ранното диагностициране ограничава тежките усложнения при болните, затова е много важно да се познават първите симптоми на диабета. Най-често срещаните симптоми са: често уриниране, силна жажда и чувство на глад. Освен общите симптоми се наблюдават и специфични за всеки от двата типа диабет.
При захарен диабет тип 2 голяма част от пациентите нямат никакви признаци в продължение на години.
Повечето от тях са с наднормено тегло или затлъстяване, с натрупване на мазнини, предимно в областта на корема.
Симптоми за заболяването могат да бъдат непрекъснатата умора, трудно заздравяващите рани и гениталните инфекции. Заболяването захарен диабет тип 1 започва рязко и драматично. При него повечето пациенти са с поднормено или нормално телесно тегло.
Ранните симптоми при него са неестествена загуба на тегло, непрекъсната умора, нарушение на зрението и кожни и генитални инфекции.
Последвайте канала на
Свързани новини
Битката на върха в Ла Лига
Какво ще е различното в новозапалената вражда на Усик и Фюри
Левски избира между трима чужденци за нов треньор
ЦСКА - София опитва да привлече Доминик Янков
Фурние и Везенков измъкнаха Олимпиакос срещу последния в Евролигата
Байерн изнесе футболна лекция на РБ Лайпциг и се откъсна на върха
Коментари 2
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Нинова се връща в политиката с новата си партия "Непокорна България"
21 декември 202409:46
Асен Генов (журналист): Необходимо е да има кабинет, но тази необходимост не е обяснена на никого
21 декември 202410:48
Стефан Джолев разкри: Имаме кадър с изчезналия Николай и кучето му
21 декември 202409:09
На ход са криминалистите: Зловещи новини от издирването на 13-годишния Николай
21 декември 202409:51
Владимир Чуков за нападението в Магдебург: Това е чист терористичен акт
21 декември 202408:25
След нападението с жертви и десетки ранени: Шолц пристига в Магдебур
21 декември 202409:32
Моментът на задържането на атентатора от Магдебург
21 декември 202408:24
Планински спасител за двамата оцелели при трагедията в Пирин: Единият някак се е измъкнал невредим
21 декември 202408:42
Ще ни излезе ли по-скъпо трапезата за Бъдни вечер
21 декември 202408:49
2019.11.11 | 16:00
И кво следва,като се изследва!? Нищо! Драгалевския Ай дук унищожи и здравеопазването,прилагайки успешно "План Ран-Ът", така че сме обречени и с изследване.
2020.09.03 | 03:38