Дотук над 1600 души с увреждания са подали заявления за индивидуална оценка на потребностите

  • 05 април 2019 11:10

  • 469
  • 0
Дотук над 1600 души с увреждания са подали заявления за индивидуална оценка на потребностите
© Pixabay

Общо 1638 души с увреждания са подали заявления за извършване на индивидуална оценка на техните потребности в периода 1-4 април. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на труда и социалната политика.

Заявленията се подават в дирекцията "Социално подпомагане" по настоящ адрес на човека с увреждане лично или чрез упълномощен от него представител. Към заявлението се прилагат лична карта за справка, експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК, медицински протокол от лекарска консултативна комисия, формуляр за самооценка.

Индивидуалната оценка се изготвя до края на месеца, следващ месеца на подаване на документите. Въз основа на заключенията в нея директорът на дирекцията "Социално подпомагане" или оправомощено от него длъжностно лице издава направление за предоставяне на определен брой часове лична помощ, социални услуги или друг вид подкрепа.

Въз основа на изготвената индивидуална оценка и издаденото направление, хората с увреждания, които имат право и искат да им бъде предоставена лична помощ, е необходимо да подадат заявление в съответната община по настоящ адрес. В него те трябва да декларират, че не получават друга подкрепа за задоволяване на същите потребности, допълват от министерството.

До 31 декември 2020 г. право за включване в механизма за лична помощ имат хората с право на чужда помощ с определени 90 и над 90 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност; децата с право на чужда помощ с определени 50 и над 50 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност; децата без право на чужда помощ с определени 90 и над 90 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност.

Когато ползвател на личната помощ е дете с увреждания с 90 и над 90 на сто степен на увреждане, се дава съгласие до 380 лв. от месечната помощ от 930 лв., която то получава по Закона за семейни помощи за деца, да се превежда от Агенцията за социално подпомагане на кмета на съответната община, която съгласно закона е доставчик на лична помощ. Превеждането на средствата става след определяне на асистент на детето и сключването на трудов договор с него.

Когато ползвател на личната помощ е пълнолетен човек с 90 и над 90 на сто степен на увреждане и с право на добавка за чужда помощ, заявителят за ползване на лична помощ трябва да даде съгласие същата добавка, която е в размер на 75 на сто от социалната пенсия за старост, да се превежда от Националния осигурителен институт на Агенцията за социално подпомагане (АСП). Въз основа на това съгласие АСП ще превежда получените средства на кмета на общината, която ще е доставчик на лична помощ.

Реалното предоставяне на лична помощ за хората с увреждания ще започне от септември 2019 г. Заявления за изготвяне на индивидуална оценка могат да се подават и след тази дата. Хората с трайни увреждания, получаващи месечна финансова подкрепа по Закона за хората с увреждания, не е необходимо да подават заявление за изготвяне на индивидуална оценка на потребностите, ако нямат други потребности.

Последвайте канала на

Владимир Василев
469 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини