За клинична пътека за обструктивна сънна апнея настояват лекари

  • 04 декември 2018 18:39

  • 980
  • 0
За клинична пътека за обструктивна сънна апнея настояват лекари
© Pixabay

Наложително е да има клинична пътека за диагностика и лечение на обструктивна сънна апнея. Това заявиха лекари по време на кръгла маса на тема "Сънната апнея и шофьорите", която се състоя в пресклуба на БТА. От Българското дружество по сомнология заявиха, че около 10 процента от българите страдат от обструктивна сънна апнея. Заболяването има висока социална значимост, тъй като носи риск за причиняване на пътни инциденти, отбелязаха от дружеството.

Обструктивната сънна апнея се характеризира с повтарящи се епизоди на пълно или частично спиране на дишането по време на сън. Пациентите имат тесни дихателни пътища, високо кръвно налягане, отоци по крайниците, често страдат от затлъстяване, хъркане, сънливост през деня, болки в главата при събуждане. Засегнатите от заболяването са предимно мъже. Лечението е чрез външни дихателни апарати.

Около 40 процента от професионалните шофьори имат обструктивна сънна апнея, отбеляза доц. д-р Милена Миланова от дружеството по сомнология. Това е риск както за пациентите с това заболяване, така и за обществото, защото при тези шофьори има голям риск от заспиване на пътя и причиняване на катастрофи, обясни тя. По думите й сънната апнея носи по-голям риск за предизвикване на ПТП отколкото нарушението на зрението или слуха например. Данни на МВР показват, че за последните 8 години загиналите на пътя заради заспиване на шофьора са 5392, отбелязаха от дружеството. Ако не се лекува, заболяването може да доведе до инфаркт, инсулт или друго сърдечно-съдово събитие.

Предложението на специалистите е всички шофьори у нас да бъдат изследвани за обструктивна сънна апнея преди придобиване на свидетелство за управление на МПС. Лекарите искат в новия закон за водачите на МСП да се включи задължително медицинска консултация от специалист и изследване за това заболяване.

Необходимо е създаване на регистър на пациентите с обструктивна сънна апнея, заяви д-р Васил Стояновски, председател на Транспортна областна лекарска експертна комисия /ТОЛЕК/. Според него трябва да се подобри работата между институциите по това заболяване, както и отношенията пациент-работодател.

От дружеството по сомнология са изпратили становище до Министерството на здравеопазването с предложенията си.

Последвайте канала на

БТА
980 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини