Уникален метод за бързо смятане пази мозъка от болести (видео)

  • 26 октомври 2017 10:10

  • 24231
  • 1
Уникален метод за бързо смятане пази мозъка от болести (видео)
© Pixabay

55+22+11-77 наум... Да бъдеш по-бърз от калкулатор е възможно. А един уникален метод превръща малчуганите в специалсти по смятане за секунди. В същото време той пази и мозъка от болести като Алцхаймер и Паркинсон.

Става дума за менталната аритметика, която помага за преодоляване дефицита на концентрация, развива фотографската памет и подобрява логическото мислене.

Това разказа пред Novini.bg специалистът по ментална аритметика Венера Хасанова.

Обучението на децата по бързо смятане започва със срещата с абакус. Основният инструмент за усвояването на метода всъщност е древно сметало.

Малчуганите използват и пръстите си, за да смятат бързо сложни задачи наум, като всеки пръст отговаря за определена цифра.

„Това обаче е само резултат, благодарение на който при децата много силно се развиват фината моторика, концентрацията, фотографската памет, логиката. И който всъщност развива и двете полукълба едновременно и в синхрон и подобрява техните умения в живота“, коментира експертът.

Групата, която екипът ни посети, се състои от 4 малчугани. Децата започнали да се обучават на 4 години. Сега те карат вече второ ниво.

„Като резултат от второ ниво тези деца ще могат да смятат двуцифрени и еднакви числа, като 11 са логическите формули. Както сами видяхте, те много лесно се справят с бързо смятане и дори и по-бързо от възрастните хора“, допълни Венера Хасанова.

Общо нивата на метналната аритметика са 10, като са необходими около две години и половина, за да се преминат всички.

„След десетте нива детето ще може да смята ментално освен плюс, минус, задачки с умножение, деление, корен квадратен, дроби и проценти“, уточни експертът.

Менталната аритметика е подходяща за превенция на мозъчни заболявания. Така най-голямата ученичка по ментална аритметика е 84-годишна жена. На възрастната дама са ѝ трябвали 10 седмици, за да премине първото ниво.

„Това помага не само на деца, но и на възрастните хора, като забавя развитието на Алцхаймер и Паркинсон“, разказа Хасанова.

На места зад граница методът е част от образователната система. Той се учи предимно в Русия, Казахстан, Югоизточна Азия, където се провеждат и световни олимпиади.

А българските ученици ще мерят сили на такова състезание през февруари.

Последвайте канала на

Веселина Спасова
24231 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2018.01.24 | 20:13

1
тъй трява пазете си мозъците че някой ден ше потрябват

Добави коментар

Водещи новини