Новата епидемия при децата - аутизмът (снимки)

  • 29 ноември 2016 12:54

  • 48602
  • 11
Новата епидемия при децата - аутизмът (снимки)
© Novini.bg

1 на 160 деца страда от аутистично разстройство. В Америка пък 1 на 48 деца има подобно нарушение. По данни на Световната здравна организация до 2050 години половината от населението ще с аутистично поведение. Специалисти алармират, че обхватът е съизмерим с епидемия, която през последните години се развива главоломно.

На това мнение е и Владислава Цолова, председател на Центъра по приложен поведенчески анализ за деца с аутизъм. Нейната лична история я подтиква да се захване с тази кауза. Синът й е на 4 г., когато е диагностициран с аутизм. С много упорство и следване на световните практики Владислава успява да помогне на детето си да расте наравно с неговите връстници. Днес той е на 16 г. и учи в смесено училище.

„Когато докторът ми каза „аутизъм“, дори не успях да запомня думата. Това е разстройство на психичното развитие, при което дебрите са изключително дълбоки, за това и трудно се открива причината“, сподели пред Novini.bg Владислава Цолова.

Тя обясни, че е изключително важно детето да бъде диагностицирано в ранна възраст, за да може с него веднага да започнат да работят специалисти, за да се редуцират засегнатите функции.

„Приложният поведенчески анализ е науката, която модифицира поведението на детето като социално приемливо. При децата аутисти не работи рефлексът и затова изглеждат неадекватни и глупави, тъй като социалното поведение при тях няма никаква стойност, а при другите деца в норма е достатъчно да им се каже нещо конкретно и те разбират“, посочи още Цолова.

Смята се, че цялостно лечение за аутизм няма. Има методи, които помагат на децата да придобият по-добри социални умения. Специалистите обаче са убедени, че най-добрите резултати се случват до 7-годишната възраст.

Около 40 деца посещават Центъра по приложен поведенчески анализ за деца с аутизъм, който се намира в квартал „Горубляне“. Работи се по план, изготвен от чуждестранни специалисти в областта. Всяко от децата има дневник с информацията за напредъка. Важна част в терапията имат и родителите, които според Цолова са „преводачът“ на децата и обществото.

„Първото нещо при срещата с дете аутист е да се разбере какво на детето му е интересно. Изглежда така сякаш те нямат никакви интереси, като свободни електрони са.“, коментира тя.

За аутистите се прилагат и различни алтернативни терапии като музикотерапия и хидротерапия. Големият проблем у нас е, че липсва регистър на засегнатите деца. Семействата разчитат на ТЕЛК и на подкрепа по линия на национални или общински фондове. Имат право и на личен асистент. Голямото препятствие е необходимостта от 24-часова грижа.

„Детото живее в парникова среда“, отбелязва Владислава Цолова. Тя си спомня, че когато поставили диагнозата на сина й, докторите й казали: „Най-лесните неща са най-трудните за децата аутисти“. Затова ако другите деца разбират нещата от само себе си, на аутистите трябва да им се обяснява много.

Подкрепата за децата аутисти днес расте. Въпреки това обаче те живеят изолирано и трудно се приобщават към света. Характерно за тях е, че се концентрират в едно повтарящо се нещо – един и същ маршрут, едно и също движение или една играчка. Вниманието им трудно може да бъде привлечено и сякаш нямат потребност от другите. При посещението си в Центъра успях да видя няколко малки дечица, които енергично тичакаха из коридорите и се приготвяха да влезнат в час. Помощта за тях от другите е от особено значение, независимо че те няма как да го осъзнаят или оценят. Толерантността също е важна част.

„Ако научите, че детето на ваша приятелка или позната е аутист, веднага й се обадете и й кажете „Аз съм тук и мога да доведа моето дете, когато твоето е готово да си играят“. С този съвет завършваме разговора си с Владислава Цолова, за която борбата продължава.

Последвайте канала на

Борислава Бибиновска
48602 11

Свързани новини

Коментари 11

Добави коментар
яй

2019.04.09 | 13:05

11

има ли деца болни от аутизъм на които ДА НЕ СА БИЛИ ПОСТАВЯНИ ваксини- тоест да погледнем нещата под друг ъгъл , посочете ми едно дете аутист- което да е без ваксини ???

2017.01.06 | 23:50

10
Проблемът са новите ваксини! Премахнете го и няма да има толкова дечица с аутизъм!

2017.01.06 | 23:49

9
Ваксините нямат нищо общо с аутизма, доказвано е много пъти. Само истерични кретени разпространяват лъжи за измислената взаимовръзка ваксини - аутизъм.

2017.01.06 | 23:49

6
Моето дете няма ваксини. На 7 е, ще кажа как се развива. До сега разликата между нея и връстниците и е осезаема. Тя учи нещо за около 5 пъти по-кратко време, изключително будна и самостоятелна е, сама се научи да чете още на 6, буквите ги знаеше от 5. няма алергии, не е боледувала от 2 години, освен една хрема миналата година, никога не я е боляло гърло, да не говорим за инфекция на дихателните пътища. Правила ми е само отит. И като капак на всичко я лекувам с хомеопатия (лекувам, когато и потече сопола, да не направи отит, че в началото ми правеше по 2 в годината). Изкара ми варицела - 5 пъпки с лека температура. Като знам племенницата, как е болна през седмица и не знам си какви ли не бактерии, пневмонии, бронхити, дерматити, и накрая астма, постоянно на диети, лятото с по 4 чревни инфекции, в годината пие минимум по 5 пъти антибиотик...постоянно я питам, сега отърва ли се от страховете си, след като знае, че детето и е ваксинирано? не е вярно, че няма връзка на аутизма, на моя приятелка момченцето и си промени развитието 2 месеца след ваксина поставена когато бяха на 9 месеца.
Факт

2017.01.06 | 23:49

8
Няма връзка ваксини - аутизъм. Другото са празни приказки, а прости жени като теб има под път и над път.
Модерна Фейсбукмама

2017.01.06 | 23:49

7
Фейсбукпикла

2017.01.06 | 23:48

4
Връзка между аутизма и ваксините има. Не всички ваксини, разбира се. Най- провокативни са ваксините , поставяни между 1-3 год. възраст.Многовалентните ваксини са с по-висок риск, като най-опасна е ДТК, а в САЩ е MMR( морбили, заушка, рубеола). Доказано е, че ако се поставя след 3 г. възраст на детето рискът е много по-малък.....Доказано е, че ако се изработят моноваксини срещу тези 3 заболявания и се поставят поотделно-рискът значително намалява... Но не. Фармацевтичната компания, която я произвежда пресметнала, че ако я спре от производство ще понесе загуби за милиарди. И така продължават да се ваксинират децата в най-уязвима възраст. И да- доказано е и че няма връзка между аутизма и ваксината- от същата компания, която произвежда ваксината...
Ха-ха-ха-ха!

2017.01.06 | 23:48

5
1. Напиши научен труд по темата. 2. Гледай как всички учени ще ти се смеят на конспиративните глупости.
Виж в Уикипедия:

2017.01.06 | 23:47

3
Andrew Wakefield. Някакви откачалки са платили доста пари на този лекар измамник и той е пуснал измамната връзка ваксини - аутизъм. Оттогава простите истерични хора разпространяват измамната му хипотеза като папагали.
ИВА

2016.11.30 | 15:19

2
След като този проблем придобива епидемичен характер защо в България всичко още е оставено в ръцете на ентусиасти, няма и не се подготвят специалисти.В голям град като Бургас,когато заведохме нашето дете в училище "Свети КИРИЛ И МЕТОДИ",за да го запишем за обучение, се събра учителския колектив в стаята на директорката,за да видят детето,като че ли бяхме довели извънземно.Програмата за обучение беше изготвяна два месеца!
обективен

2016.11.30 | 15:19

1
В основа на всичко са храненето и нездравословните условия на живот-ядем гмо,консерванти,подсладители,дишаме замърсен въздух навън и застоял в огромните закрити помещения,изгубихме връзката с природата.

Добави коментар

Водещи новини