Лекарите не дават прогнози за сиамските близнаци от Сливен

  • 01 септември 2016 14:40

  • 27286
  • 0
Лекарите не дават прогнози за сиамските близнаци от Сливен
©

Лекарите не се ангажират с прогнози за сиамските близначета, родени от 14-годишна ромка в Сливен на 22 август.

Тя живеела с мъж, който ѝ е втори братовчед. Близките им забранявали да се виждат, но не успели да им попречат. “Двамата разбраха късно, че са роднини”, твърди майката на Мария. Тя е убедена, че кръвосмесителната връзка е причина дъщеря ѝ да бъде сполетяна от тази беда.

След раждането е било установено, че едното бебе е без мозък, бял и черен дроб. “Бебето е живо, но по никакъв начин не може да води самостоятелно съществуване. Не може да се говори за пълноценен плод при липса на мозъчна дейност. Има и тежки външни малформации. Момченцето диша с органите на братчето си”, коментира зам.-директорът по лечебната част на пловдивската университетска болница “Св. Георги” доц. д-р Марин Атанасов.

Веднага след раждането си момченцата са били преместени в Детска хирургия на пловдивската УМБАЛ „Свети Георги“, където лекарите все още се борят за живота им.

Това е първо раждане за майката – 14-годишно момиче. Бременността е протекла тежко, с високо кръвно налягане. Тя е родила преждевременно. Едното бебе е доста недоразвито, за сметка на другото, което е с налични видими малформации и аномалии. Родителите са втори братовчеди. Малолетната майка живее на семейни начала с бащата на децата в ромската махала в Сливен.

Д-р Васислав Петров от сливенската болница отбелязва, че раждане на сиамски близнаци в България не е имало повече от век.

Сиамските близнаци вече имат имена - Богдан и Янко. Те тежат общо 3,6 кг. и са поставени в кувьоз. Намират се в интензивното отделение на Клиниката по детска хирургия на “Св. Георги”, където са под 24-часово наблюдение. Децата се хранят чрез сонда. В момента им се правят подробни образни изследвания.

Лекарите вече са се събрали на два консилиума, за да решат какви действия да предприемат. Водят консултации и с републикански специалисти по неонатология и детска хирургия. Усилията на медиците са насочени към спасяване на по-развитото от бебетата чрез разделянето им по оперативен път.

“Второто бебе също е с доста тежка патология. Рано е да се каже какви са неговите шансове. Световният опит сочи, че успешен изход за функциониращия близнак има в не повече от 25 – 30% от случаите”, уточни доц. Атанасов.

От сливенската болница “Д-р Иван Селимински”, където са родени Богдан и Янко, твърдят, че майката Мария Янкова е била проследявана от гинеколог. Правен ѝ е ехограф по време на бременността. На него се видяло, че бебетата са 2, но не и че са сиамци. Самата Мария също има сестра близначка.


 


 

Последвайте канала на

Мая Йорданова
27286 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини