Паразитолог: Трябва да има и лично отношение в борбата срещу тигровия комар

  • 02 февруари 2016 08:46

  • 2020
  • 0
Паразитолог: Трябва да има и лично отношение в борбата срещу тигровия комар
©

И тази година е направено такова искане, за да могат дунавските общини навреме да извършат всички мероприятия по третирането на комарите. Това съобщи в сутрешния блок на БНТ изпълнителният директор на Асоциацията на дунавските общини Мария Цанкова.

Тя подчерта, че справянето с комарите е ключово. Авиационно и наземно пръскане трябва да започне през март. За целта обаче общините трябва да знаят с какъв бюджет разполагат, за да организират обществените поръчки за изпълнител още сега. За ефективна кампания по поречието на река Дунав са нужни 1,7 млн. лв. годишно, уточни Цанкова.

Това не е нова ситуация, коментира изпълнителният директор на НСОРБ Гинка Чавдарова. За съжаление, миналата година за първи път общините не са получили допълнително финансиране за ранното третиране срещу комари.

Тази година всички общини са предупредени, че в бюджетите си трябва да заделят средства поне за третиране на тревни площи. Допълнителен ресурс за авиационно третиране ще бъде осигурено. Почти навсякъде е създадена организация за обществените поръчки и няма опасност общото третиране да се забави, успокои Чавдарова. В момента тече проучването на актуалните потребности. Необходими са около 5 млн. лева допълнителен ресурс за общините, добави тя.

Трябва да има и лично отношение в борбата срещу тигровия комар, обясни д-р Цезарина Илиева – началник отдел "Паразитология” в РЗИ – София. Гражданите е добре да знаят, че трябва да си направят една профилактика рано напролет на всички дворни места, на покривните пространства, където има затлачване на улуците. Това са най-често срещаните местообитания на тигровия комар, каза още д-р Илиева.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
2020 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини