Учени създадоха биоразградим имплант за кости

  • 05 ноември 2015 14:12

  • 1921
  • 0
Учени създадоха биоразградим имплант за кости
©

Учени са комбинирали царевично нишесте и вулканична пепел, за да създадат костен имплант, който би могъл да направи лечението на увредени кости значително по-лесно, пише Gizmag, цитиран от "Фокус". Изследователите смятат, че материалът може да направи излишно взимането на кост от друга част на тялото на пациента или използването на кости от донори, чийто брой е ограничен.

Постижението е на екип от болницата “Бюмонт” в Роял Оук, САЩ, като резултатите ще бъдат публикувани в журнала Nanomedicine. Учените твърдят, че биоразградимият материал би могъл да се използва за възстановяване на костите на хиляди пациенти, имащи нужда от трансплантация, включително след отстраняване на тумор, операция на гръбначния стълб и счупвания.

Обикновено при имплантирането на кост се използва кост от друга част на тялото, което налага извършване на втора хирургична операция и увеличава риска от усложнения. Кевин Бейкър, директор на Лабораториите за ортопедични изследвания в “Бюмонт” работи върху новия материал заедно с Рангараманужам Канан от болницата “Джонс Хопкинс”. Д-р Бейкър посочва, че целта е да се използва биоразградим материал, без да се добавят метални или пластмасови импланти, каквито често се използват за поддържане и заздравяване на традиционните костни присадки.

Биоразградимият полимер е подсилен с наночастици от монтморилонитна глина. В материала се инжектира въглероден двуокис, така че имплантът добива формата на твърда пяна, която е пореста подобно на истинска кост. Изследователите обясняват, че присадката се разтваря в тялото в рамките на 18 месеца, докато новата естествена кост се формира и зарастне. Материалът е все още в ранна фаза на разработка, което означава, че до евентуалното му прилагане при пациенти остават няколко години.

Последвайте канала на

Novini.bg
1921 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини