Бум на скарлатина в забавачките

  • 24 май 2014 08:52

  • 5885
  • 0
Бум на скарлатина в забавачките
©

Бум на скарлатина има в страната. Над 200 случая са регистрирани само за пет дни, показват отчетите на районните здравни инспекции. Не е ясно още колко деца са се заразили, но все още не са развили заболяването, информира "Монитор". Отричането на антибиотиците, и по-специално на пеницилина, в последните години доведе до завишаващата се все повече заболеваемост.

Така обясни бума на заболяването проф. Тодор Кантарджиев, национален консултант по микробиология и заместник-директор на Националния център по заразни и паразитни заболявания.

Скарлатината се причинява от стрептококов пиогенес, който е причинител още на ревматизма и гумеронефрита – все тежки и инвалидизиращи заболявания поясни националният консултант.

Той обясни, че въпросният микроорганизъм има огромно разпространение напоследък, тъй като лекарите избягват да дават на децата, а и на възрастните пеницилинови и цефалоспоринови антибиотици – най-сигурното средство срещу причинителя на скарлатината.

Педиатрите, ако не робуват на модата и се осмелят да ги дават, ги предписват на много малки приеми, обикновено на 10 или 12 часа, за улеснение на майките. Действието им обаче се изчерпва още след третия час, тъй като активното вещество в тях се освобождава с урината, поясни проф. Тодор Кантарджиев. Затова тези антибиотици трябва да се дават на по-чести приеми, посочи той. Така националният консултант обясни високото носителство на стрептококов пиогенес в детските ясли, градини и в училищата. Специалистът не скри, че никой и по никакъв начин не изследва децата за носителство на стрептококи.

Това трябва да се прави редовно. Напълно възможно е наличието му в организма да не дава месеци наред, дори години никакви симптоми за скарлатина ревматизъм или стрептококов пиогенес, а след това една ангина да го отключи. Точно така след болно гърло или скарлатина започва да се проявява ревматизмът, поясни проф. Тодор Кантарджиев и препоръча да се въведат изследвания на децата в детските заведения и училищата за носителство на опасния микроорганизъм.

За повишена заболеваемост от варицела предупредиха още районните здравни инспекции. Тя се преболедува относително леко и създава траен имунитет. Тази шарка има цикличен характер. Очакваме тази година да е последната, в която тя да бележи високи стойности, а след това кривата на заболеваемостта да започне да спада, изрази надежда проф. Тодор Кантарджиев.

Последвайте канала на

Борислава Борисова
5885 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини