Дъждът изкара кърлежите по-рано

  • 09 май 2014 10:13

  • 2158
  • 0
Дъждът изкара кърлежите по-рано
©

Дъждът пречи не само на разходките и карането на колело тази пролет. От влагата растителността е по-обилна и затова кърлежите и други опасни гадини изпълзяха по-рано. Обща статистика колко са пострадалите няма, но определено има увеличение на заболяванията, съобщи д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор, цитиран от в. Труд.

От началото на тази година са регистрирани 70 случая на лаймска болест, което е с 42 повече спрямо същия период на миналата година. От марсилска треска са заболели 26 души, което е с 13 повече спрямо 2013 г. И двете болести се пренасят от кърлежи. Гадините се срещат не само по тревите, но и по храстите и дърветата. Особено внимателни трябва да са родителите, защото малките деца често се "сдобиват" с паразити, докато изследват земята. Поне 6-7 дни, след като ви отстранят кърлеж, мерете температурата си и ако се повиши, потърсете пак лекар, посъветва д-р Кунчев.

Следете и дали петното около ухапаното място се увеличава или почервенява. Ако ухапването е прясно, може да сложите ръкавици и внимателно, без да го разкъсвате, да извадите сами кърлежа, обясни д-р Кунчев. Той обаче препоръча при деца и по-възрастни хора задължително да се потърси лекар. Специалистите допълват, че не се препоръчва да мажем впития кърлеж с олио или алкохол, което е част от т.нар. бабини съвети. Причината е, че в такъв случай кърлежът може да повърне и да изхвърли в организма на човек зараза, при което да се развие лаймска болест. По-добре е да се напръска с препарат, който ще го убие.

"Пари има, екипите са в готовност, но времето не позволява да се обработят всички тревни площи срещу кърлежи”, обяви Сергей Стойков, управител на общинското дружество “Паркинги и гаражи” в Шумен, което отговаря за дезакаризацията. Засега са окосени градинките. Още преди Великден започна акцията, но тогава бяха напръскани едва 30% от набелязаните площи и работата спря заради дъждовете. Трябва да не е валяло 12-14 часа и след третирането да остане сухо поне едно денонощие, обясняват специалисти.

Междувременно шуменци недоволстват, че в града са плъзнали кърлежи и очевидци ги снимаха да пълзят по фасадата на сграда, която е на метри от Регионалната здравна инспекция. Трябва поне 48 часа сухо време, за да може да се направи обработка срещу кърлежи, но тази пролет валежите просто не спират, оплакват се и в Смолянско. Тревите навсякъде са избуяли, но никоя община не е започнала косене и обработка заради влагата.

Тепърва предстои пръскането срещу кърлежи и в Стара Загора. Очаква се това да стане до 24 май, ако времето позволи. Във всички 11 общини в Старозагорско има средства за дезакаризация. Обработката срещу плъхове е препоръчана на всички общини от здравната инспекция, но не е задължителна. От началото на годината в Старозагорско вече има 10 пациенти с диагноза лаймска болест. Заболелите са предимно в пенсионна възраст, а повечето от тях се занимават с животни.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
2158 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини