Курортите били развъдник на жълтеница

  • 15 август 2013 07:35

  • 1931
  • 0
Курортите били развъдник на жълтеница
© Булфото

Екскурзия до екзотична дестинация, нови запознанства, шумни купони - какво по-хубаво да си пожелаеш за отпуската. Докато се забавляваме обаче, не бива да забравяме, че болестите не излизат във ваканция и могат да ни объркат плановете във всеки момент.

По това време на годината рязко се повишава броят на заболелите от хепатит, тъй като предоставяме на вируса терен за действие, алармират докторите, пише "Стандарт". Големите групи хора в хотелите, любимите летни придобивки като татус и пиърсинг и летните флиртове са най-често срещаните предпоставки заразата да избуява. Как да не позволим на хепатита на се намеси в плановете ни? "Стандарт" попита д-р Станимир Хасърджиев, основател на Националното сдружение за борба с хепатита "Хепасист".

Лятото е сезон, през които има опасност от заразяване с почти всички видове хепатит, но тип А е сред най-често срещаните, тъй като хората пътуват повече, включително и до райони, които могат да бъдат ендемични за този вид заболяване, обяснява д-р Станимир Хасърджиев. Заразяването с вируса на жълтеницата е много лесно - чрез замърсена храна или ръце, при хора, които не са ваксинирани, особено когато са на по-големи общности: в хотели, почивни станции, детски и ученически лагери. Това е и причината към края на август да се наблюдава повишаване на случаите, обяснява д-р Хасърджиев. Жълтениците носи много неприятности. Едно на ръка, че може да развали семейната почивка, но и е съпроводена с неприятни симптоми - жълтеница, втрисане, мускулни и ставни болки, необходимост от влизане в инфекциозно отделение, допълва специалистът. Най-ефективният начин за предпазване от това заболяване е ваксинацията. Имунизацията срещу хепатит А се извършва еднократно и подсигурява защита за цял живот.

След като навърши 1 г., всяко дете може да бъде ваксинирано и ние приканваме родителите да го направят, защото именно най-малките са най-застрашени, тъй като все още нямат добре изградени хигиенни навици, съветва д-р Хасърджиев.

Другият вирус - на хепатит В, пък е 100 пъти по-заразен от ХИВ, предупреждава специалистът. Подобно на него, се предава по полов и кръвен път. Рискова група тук са младите хора заради летните партита и по-разюздания начин на живот, обяснява д-р Хасърджиев. Пътуванията до дестинации, където няма въведени ваксинационни програми както в България, също крият риск. У нас от 1992 г. насам всички новородени задължително се имунизират срещу хепатит B. Това на практика означава, че в момента всички подрастващи и млади хора до 21-годишна възраст не са застрашени от заразата. Това е един от най-големите успехи на българската ваксинопрофилактика, казва д-р Хасърджиев. Силно застрашени обаче си остават всички над 21 г. България е сред държавите с високо разпространение на хепатит B и специалистите съветват тази група хора да се ваксинират задължително. Вирусът издържа в засъхнала капка кръв дни, дори и седмици, предупреждава д-р Хасърджиев.

Симптомите при някои остри форми могат да бъдат същите като при хепатит А, но в много случаи липсват - хората дори не знаят, че са инфектирани. В това време вирусът си работи в черния дроб, а пациентът е опасен за своите сексуални партньори. Други методи за заразяване са при използване на едни и същи инструменти за пиърсинг, татуировки, маникюр, дори при стоматолог. Както и при прием на наркотици, при това не само венозни. При смъркане на дрога през носа лигавицата се разранява и също може да има отделяне на кръв. Ако в една компания се шмъркат кока или амфетамини с една тръбичка, може да се пренесе заразата от хепатит B, разяснява докторът. Лошото е, че вирусът носи сериозни последици - цироза и рак на черния дроб. А често се налага и трансплантация.

Хепатит С е третият по разпространение вирус, за който обаче няма ваксина, така че всички са застрашени. Той се предава предимно по кръвен път. Симптоматиката е почти същата като при хепатит В, т.е. може и да няма белези, че си заразен, обяснява д-р Хасърджиев. А, ако има, то са лесна уморяемост или болка в дясна подбедрица - като цяло нещата, на които хората не обръщат много внимание. И така в продължение на години заболяването си уврежда черния дроб, докато не се стигне до усложненията, които вече споменахме - рак и цироза, обяснява д-р Хасърджиев. Затова съветва поне веднъж годишно да се изследвате за всички видове хепатит. А неваксинираните срещу А и В задължително да го направят. Имайте предвид, че при хепатит В в повечето случаи се приемат лекарства през целия живот

за да се подтиска вирусът. За щастие медикаментите успяват напълно да елиминират типа С и при голяма част заразените да няма хронифициране. При лечението на хепатит обаче пациентът се поставя на специална диета, която щади черния дроб - без тежки и мазни храни, без пържено и без алкохол в продължение на няколко месеца, уточнява д-р Хасърджиев.

Последвайте канала на

1931 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини