Цигарите и кафето пазят от Паркинсон

  • 12 април 2013 09:11

  • 2254
  • 0
Цигарите и кафето пазят от Паркинсон
©

Точните причини за развитието на болест на Паркинсон още не са изяснени, но изследвания сочат, че това заболяване по-рядко се диагностицира при пушачите и любителите на кафето, казват невролози пред РИА Новости.

Световният ден за борба с болестта на Паркинсон, който се отбелязва всяка година на 11 април по инициатива на Световната здравна организация, има за цел информиране на обществото за това заболяване, подкрепа на заболелите и семействата им, както и внасяне на принос в преодоляването на тази жестока болест, отбелязва megavselena.com.

Болестта на Паркинсон е хронично заболяване, характерно за по-напреднала възраст. При нея се разрушават и загиват невроните на главния мозък. За болестта на Паркинсон са характерни четири двигателни нарушения – тремор (треперене), хипокинезия (намалена двигателна активност), мускулна ригидност (скованост, вцепенение на мускулите) и постурална нестабилност (болният трудно може да започне да се движи, а когато започне, трудно може да спре), както и психически разстройства.

Кофеинът и цигареният дим

Мерките за профилактика на заболяването днес едва се разработват, казва професорът невролог Сергей Илариошкин, зам.-директор на Института по неврология към Руската академия на медицинските науки.

„В големи епидемиологични изследвания е установено, че кофеинът е антирисков фактор. Но не можем да препоръчаме на всички да пият кафе”, добавя акад. Николай Яхно, завеждащ научноизследователския отдел по неврология към Московския държавен медицински университет „Сеченов”.

Освен това има данни, че пушачите по-малко страдат от болест на Паркинсон. „Това е свързано с определени съставки в цигарения дим, определени от механизмите на въздействие върху главния мозък”, вметва Илариошкин.

Това не означава, че болестта на Паркинсон може да се лекува с пушене, предупреждава акад. Яхно. „Има данни, че пушачите по-рядко развиват Паркинсон, но тук стои друг въпрос – част от болните умират по-рано от възрастта, при която започва Паркинсон, поради усложнения, свързани с пушенето”, отбелязва неврологът.

Когато болестта вече се е проявила, вече е късно да се провежда профилактика и е много важно да се назначи адекватно лечение. При качествена терапия продължителността на живота на пациентите с Паркинсон не отстъпва на средната продължителност на живота като цяло, допълва Илариошкин.

Последвайте канала на

2254 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини