Диетите могат да доведат до стерилитет

  • 27 февруари 2013 17:56

  • 1069
  • 0
Диетите могат да доведат до стерилитет
©

Често при младите момичета диетите не са регулиращи приема на храна, а са чиста форма глад. Едностранчивото хранене не е добро за организма. То натоварва други обменни процеси в тялото и да обърка хормоналния баланс. Това заяви ендокринологът и един от най-добрите лекари в Пловдив доц. Стефка Владева, пише Дарик. Тя подчерта, че при подрастващите момичета последиците от диетите са липса на менструация и стерилитет, анорексия и могат да стигнат дори до смърт.

Най-често срещаното ендокринно заболяване е захарният диабет, следвано от метаболитния синдром, проблемите на щитовидната жлеза и остеопорозата. 350 милиона ще са болните от диабет през 2025 година в световен мащаб. В България все още няма достатъчно прецизна статистика за техния брой, особено за диабетиците тип 2, при които част от заболяването протича в скрита форма. Всичко това определя диабета като епидемичен, заради мащабите на заболеваемост, обясни доц. Владева.

Хормоналните изследвания, които Здравната каса покрива, са едва два пъти годишно. Това понякога е проблемно, тъй като заболяването налага по-чест контрол на болния, каза още доц. Владева. Дори да се следи само един хормон, често пациентът се налага да си доплаща необходимите тестове.

Основен мит при диабета е, че по-високото ниво на кръвна захар не е опасно. Много пациенти смятат, че техните тела са „свикнали" на високите стойности. Те подлежат на „ограмотяване", докато по-страшна е ситуацията с болните със скрит диабет, при които лекарят реално няма достъп. Затова хората с близки диабетици и метаболитен синдром - коремен тип затлъстяване, високо кръвно налягане, промени в липидния баланс - трябва да се обърнат към специалист за скрининг.

Подобна е и ситуацията с болестите на щитовидната жлеза, където за съжаление симптомите са маскирани зад други - умора, сънливост, наднормено тегло, анемия, допълни доц. Владева.

Тя призова хората да не се доверяват твърде на форумите, тъй като те са само една „говорилня". До тях можем да се допитаме за телефон и адрес на някой лекар, но не и за консултация и медицинска информация, посъветва доц. Владева.

Последвайте канала на

1069 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини