-
19 януари 2024 12:35
- 779
- 1
Въглеродният диоксид се натрупва в атмосферата по-бързо, отколкото е необходимо, за да се ограничи ръстът на глобалните температури до 1,5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива. Това заяви британската Метеорологична служба , цитирана от Прес асосиейшън/ДПА.
Тази граница от 1,5 градуса по Целзий е ключова цел на Парижкото споразумение, сключено през 2015 г., въпреки че продължаващите оттогава емисии правят постигането ѝ все по-трудно.
Метеорологичната служба прогнозира, че през май нивата на въглероден диоксид ще достигнат своя връх от 426,6 частици на милион (ppm), което е максимумът през последните 2 милиона години.
Нивата на въглероден диоксид се променят през различните сезони, като растенията в северното полукълбо абсорбират газа по време на растежа си през пролетта, а през есента окапалите листа освобождават въглеродния диоксид обратно в атмосферата.
От Метеорологичната служба заявиха, че без растенията и океаните, които абсорбират въглеродния диоксид, увеличението на атмосферните нива би било почти два пъти по-голямо.
Ел Ниньо, който в многогодишни цикли води до по-високи температури на морската повърхност и на атмосферата, е намалил способността на океана да абсорбира толкова въглероден диоксид, колкото обикновено, което допринася за повишаването на концентрацията му в атмосферата.
Ричард Бетс, който е автор на прогнозата на Метеорологичната служба на Великобритания, заяви: „Очакваното тазгодишно увеличение на концентрацията на въглероден диоксид в атмосферата е значително над трите сценария, съвместими с лимита от 1,5 градуса по Целзий, посочени в доклада на Междуправителствената експертна група за климатичните промени (IPCC)“.
„Дори когато компенсираме временните ефекти на Ел Ниньо, установяваме, че предизвиканите от човека емисии все пак ще доведат до повишаване на въглеродния диоксид през 2024 г., което ще бъде на абсолютната граница на спазването на изискванията за 1,5 градуса по Целзий“, добави Бетс.
Повишаването на въглеродния диоксид в атмосферата се дължи изцяло на хората, които изгарят изкопаеми горива, произвеждат цимент и изсичат горите, които иначе биха го абсорбирали.
Обсерватория в Мауна Лоа на Хаваите измерва нивата на атмосферния въглероден диоксид от 1958 г. и проследява ограниченията в натрупването му, които съвпадат с намаляването на човешките емисии, като например глобалната пандемия през 2020 г.
Бетс каза: „През последните шест десетилетия нарастването на атмосферния въглероден диоксид се е ускорило. Ако искаме глобалното затопляне да остане под 1,5 градуса по Целзий, скоростта на натрупване на въглероден диоксид в атмосферата ще трябва да се забави значително през следващите години и да спре напълно преди средата на века. Прогнозата за 2024 г. обаче не показва такова забавяне“.
Настоящото ниво на затопляне се оценява на около 1,3 градуса по Целзий над прединдустриалните нива, обявиха от Метеорологичната служба на Великобритания.
Преминаването на границата от 1,5 градуса по Целзий ще се случи, след като тя стане средна за период от около 20 години, така че само една отделна година над тази стойност няма да означава, че Парижкото споразумение не е изпълнило целта си.
Беше потвърдено, че миналата година е била най-горещата в историята с голяма разлика, като всеки следващ месец от юни нататък е бил най-горещият съответен месец.
Метеорологичната служба на Великобритания прогнозира, че 2024 г. може да бъде още по-гореща поради Ел Ниньо, който ще допринесе за затоплянето, причинено от емисиите на парникови газове.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Москва има готовност отново да изстреля хиперзвукова ракета
22 ноември 202418:12
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05
На 23 ноември празнуват три любими български имена
22 ноември 202418:03
2024.01.19 | 13:49