-
30 юли 2023 15:20
- 1902
- 0
Докато Северното полукълбо се тресе от рекордни летни горещини, много по на юг, е счупен друг ужасяващ климатичен рекорд. Антарктическият морски лед е спаднал до безпрецедентно ниски нива за това време на годината, съобщава Си Ен Ен.
Всяка година морският лед на Антарктида се свива до най-ниските си нива към края на февруари, по време на лятото на континента. След това морският лед отново се натрупва през зимата. Но тази година учените наблюдават нещо различно.
Морският лед не се е върнал до очакваните нива. Всъщност той е на най-ниското си ниво за този период от годината, откакто се водят записите преди 45 години.
По данни на Националния център за данни за снега и леда (NSIDC) към CIRES ледът е с около 1,6 млн. кв. км под предишния зимен рекорд, поставен през 2022 г.
В средата на юли морският лед на Антарктида е бил с 2,6 млн. кв. км под средната стойност за периода 1981-2010 г. Това е площ, почти колкото Аржентина или общата площ на американските щати Тексас, Калифорния, Ню Мексико, Аризона, Невада, Юта и Колорадо.
"Играта се промени“
Феноменът е описан от някои учени като изключително явление - нещо толкова рядко, че има вероятност да се случи само веднъж на милиони години.
Глациологът от Университета на Колорадо Тед Скамбос заявява: „Играта се е променила. Няма смисъл да говорим за шансовете това да се случи по начина, по който е било преди, това ясно ни казва, че системата се е променила."
Сега учените се опитват да разберат защо.
Антарктика е отдалечен и сложен континент. За разлика от Арктика, където морският лед постоянно намалява с ускоряването на климатичната криза, през последните няколко десетилетия морският лед в Антарктика се променя от рекордно високи до рекордно ниски нива, което затруднява учените да разберат как той реагира на глобалното затопляне, предаде БТВ.
Но от 2016 г. насам учените започват да наблюдават стръмна тенденция към намаляване. Въпреки че естествената променливост на климата оказва влияние върху морския лед, много учени твърдят, че изменението на климата може да е основен фактор за изчезването на леда.
"Антарктическата система винаги е била силно променлива. Сегашното ниво на вариация обаче е толкова екстремно, че нещо радикално се е променило през последните две години, в сравнение с 45 години назад“, добавя глациологът.
Според Скамбос Няколко фактора допринасят за загубата на морски лед, включително силата на западните ветрове около Антарктида, които са свързани с увеличаването на замърсяването на планетата.
Каскадни ефекти
Морският лед играе жизненоважна роля - въпреки че не влияе пряко върху повишаването на морското равнище, тъй като вече плува в океана, той има косвени ефекти. Изчезването му оставя крайбрежните ледени покривки и ледници изложени на вълните и топлите океански води, което ги прави по-уязвими към топене и откъсване.
Липсата на морски лед би могла да окаже значително въздействие и върху дивата природа - например, върху пингвините и тюлените, които разчитат на морския лед за хранене и почивка.
В по-общ план морският лед на Антарктида допринася за регулирането на температурата на планетата, което означава, че изчезването му може да има каскадни последици за цялото земно кълбо.
Морският лед отразява постъпващата слънчева енергия обратно в Космоса, а когато се разтопи, разкрива по-тъмните океански води под него, които поглъщат слънчевата енергия.
От известно време в някои части на Антарктида се наблюдават тревожни промени. Антарктическият полуостров, представляващ стръмна верига от ледени планини, която се отделя от западната страна на континента, е едно от най-бързо затоплящите се места в южното полукълбо.
Последвайте канала на
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Кирил Петков: Решението на Изпълнителния съвет е окончателно
28 ноември 202419:24
Явор Божанков разкри мотивите си за гласуването му днес
28 ноември 202422:31
Даниел Лорер за изключването си от "Продължаваме промяната": Пътят към края на демокрацията започва с компромиси
28 ноември 202422:46
Тошко Йорданов за гласуванията на Божанков, Лорер и БСП: Явно има някакви зависимости
28 ноември 202418:35
Досега не сме имали инцидент от подобно естество, каза за починалото бебе Димитър Захариев от МБАЛ "Югозападна"
28 ноември 202421:01
Туск: НАТО и Украйна не трябва да се плашат от думите на Путин, че може да нанесе удар по Киев с хиперзвукова ракета
28 ноември 202420:41
Зеленски: Путин ще продължи да размахва "Орешник" само и само да попречи на усилията на Тръмп за край на войната
28 ноември 202421:48
ЕП призова на Украйна да бъдат предоставени ракети „Таурус“
28 ноември 202421:58
Нетаняху предупреди, че може да се стигне до "интензивна война", ако примирието с "Хизбула" бъде нарушено
28 ноември 202422:24