-
19 юни 2023 14:21
- 3311
- 0
Изпомпвайки подпочвени води и прехвърляйки ги на друго място, хората са преместили толкова голяма водна маса, че само за периода 1993-2010 г. Земята се е наклонила на изток с близо 80 см, съобщи Физ.орг, цитирано от БТА.
Резултатите от изследването на геофизици от Националния университет в Сеул са публикувани в „Джиофизикъл рисърч летърс“
Въз основа на климатични модели учените по-рано изчислиха, че през въпросния период хората са изпомпали 2,150 гигатона подземни води, което се равнява на повече от 6 милиметра покачване на морското равнище. Потвърждаването на тази оценка засега обаче е трудно.
Един от подходите е свързан с ротационния полюс на Земята, който е точката, около която се върти планетата. Тя се премества при процес, наречен полярно движение или дрейф, при който позицията на земния ротационен полюс се променя спрямо земната кора. Преместването на водата на планетата оказва влияние върху разпределението на общата й маса. Подобно на добавянето на малка тежест към въртящ се пумпал, Земята се върти по различен начин, когато водата се мести от едно място на друго.
„Ротационният полюс на Земята всъщност се мести много“, казва Сео Ки-веон , геофизик от Националния университет в Сеул, който е ръководител на изследването. „Нашето проучване показва, че сред причините, свързани с климата, преразпределението на подпочвените води всъщност има най-голямо влияние върху изместването на полюса на въртене“.
Способността на водата да променя въртенето на Земята беше открита през 2016 г. и досега конкретният принос на подпочвените води за тези ротационни промени не беше изследван. В новото проучване изследователите първоначално моделират промените в положението на земния ротационен полюс, като разглеждат само ледените покривки и ледниците. Впоследствие учените добавят различни сценарии при преразпределение на подпочвените води.
Моделът съвпада с наблюдаваното изместване на полюса само след като изследователите включват 2150 гигатона преразпределение на подпочвени води. Без него моделът се разминава общо със 78,5 сантиметра, или 4,3 сантиметра на година.
„Много се радвам, че открихме необяснимата доскоро причина за изместването на полюса на въртене“, каза Сео Ки-веон. „От друга страна, като жител на Земята и баща, съм загрижен и изненадан да видя, че изпомпването на подпочвени води е друг източник на повишаване на морското равнище“, добави ученият.
Местоположението на подпочвените води е от значение за това доколко те могат да променят преместването на ротационния полюс на Земята. Преразпределянето на вода от средните ширини има по-голямо въздействие върху ротационния полюс. През периода на изследването най-много вода е преразпределена в западната част на Северна Америка и северозападната част на Индия, които се намират на средни ширини.
Опитите на държавите да забавят темповете на изчерпване на подземните води, особено в тези чувствителни региони, теоретично биха могли да ограничат преместването на полюса, но само ако тези подходи за опазване на околната среда са устойчиви в продължение на десетилетия, казва Сео.
Обикновено полюсът на въртене се променя с няколко метра в рамките на около година, така че изпомпването на подземни води не създава риск от промяна на сезоните. В геоложки мащаби обаче полярният дрейф може да окаже цялостно влияние върху климата, смятат учените.
Последвайте канала на
Свързани новини
Възможно ли е Земята да се намира в черна дупка?
19 юни 202312:13
Мощна магнитна буря удари Земята
24 април 202306:49
Астрономи откриха втората най-близка до Земята черна дупка
31 март 202310:54
С изгасени светлини за час и зелени сърца на светофарите отбелязваме Часа на Земята
25 март 202315:12
Какво би се случило, ако Земята остане без кислород за няколко секунди?
24 януари 202314:40
България е сред държавите, където ЕС ще финансира нови проекти за опазване на водите
30 юни 202314:36
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
Черногорците натиснаха и се откъснаха
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Надежда Йорданова е ядосана заради "оставката" на Даниел Чипев от БНТ: Това е огромен проблем
22 ноември 202417:57
Павела Митова от ИТН: Силви Кирилов е уролог, явно бърка в здравето на големите мъже в политиката ни
22 ноември 202417:39
Росен Плевнелиев: България затъва, единственото ни спасение е еврозоната
22 ноември 202418:49
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Москва има готовност отново да изстреля хиперзвукова ракета
22 ноември 202418:12
Мъск уволни 80% от служителите на X
22 ноември 202417:16
На 23 ноември празнуват три любими български имена
22 ноември 202418:03